DÜZCE'DE KORKUTMADI. KENTSEL DÖNÜŞÜMDEN RANTSAL DÖNÜŞÜME

  • Yazar :Mustafa Özkoca
  • Eklenme Tarihi :30.11.2022 09:15

Geçtiğimiz günlerde yaşanan Türkiye\'yi de derinden korkutan Düzce depremi akla anında kentsel dönüşüme uğrayacak olan bölgeleri hatırlattı.

Düzce\'de daha önceden çıkan deprem sonrasında yapılan kentsel dönüşüm neticesinde çürük ve yıkık olan binaların yıkılması yerlerine deprem yönetmeliğine uygun temelden çatıya kadar perde duvarlı depreme dayanıklı yapılan yapılması ile en az hasarla atlatılmış oldu.

Geçmiş yıllarda Düzce\'de deprem olmuştu onun akabinde kentsel dönüşüm hızlandırıldı.

Peki Türkiye\'nin birçok yerinde deprem fay hattı üzerinde bulunan şehirlerde aynı dönüşümün yapılması için illa büyük depremin olması lazım Allah muhafaza.

Marmara\'dan gelip iç Anadolu\'dan devam edip Güneydoğu istikametinden en son çıkış noktası Hatay\'da olan ve deprem fay hattı üzerine kırmızı çizgi ile gösterilen 1. deprem bölgesi olan Hatay\'da yaklaşık 10 yıldır kentsel dönüşüm bekleyen büyük mahalleler var ama halen bekliyorlar başka bir şey yapmıyorlar.

Antakya\'nın en büyük, nüfusun en çok yaşadığı mahallesi\'nden olan Emek- Aksaray mahallelerine kentsel dönüşüm projesi yapılıp yıkım kararı çıkmıştı 10 yıl öncesinde kentsel dönüşüm projesi hayata geçirilecekken, bazı uyanık hem AK partili hem CHP\'li meclis üyeleri bazı Zengin faizci kodamanlar ve bazı ilçe belediye başkanları buralardan düşük fiyata evleri kapattılar.

Bazı evlerin yıkımına hemen başlandı sanki bir an önce yapılıp bitirilecekmiş gibi ama maalesef öyle olmadı kimi evler yıkıldı, kim evlerde halen insanlar oturuyor yıkık dökük şekilde.

Özellikle Emek mahallesi sanki Suriye\'de savaş geçirmiş bazı mahallelere benziyor gece elektrikler kesik sokak lambaları yanmıyor hırsızlar evlere giriyor çoğu evler harabe şekilde öylece yıkılmayı bekliyor.

Eski Antakya Belediye Başkanı İsmail kimyeci kendi döneminde mahalle halkını şikayet üzerine mahallede bir toplantı düzenledi bu toplantıya eski bakan Özhaseki\'de katıldı orada vatandaşlar isyan edip bunları yuhalayınca bakan Özhaseki vatandaşlardan bir grup oluşturun sizi dinleyeyim deyince vatandaşların şikayetlerini haklı buldu  orada herkesin gözü önünde İsmail kimyeci yi azarlayıp fırçaladı derhal kentsel dönüşümün yapılması talimatı verdi ama yine nafile.

Aradan yıllar geçti geçen yıl 20 milyarlık Türkiye genelinde yarım kalan projeler ve kentsel dönüşümler için Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan\'ın imzası ile bütçe açıldı.

İhaleyi  alan alt taşeron firma geldi iskeleleri kurdu vinçler çalışmaya başladı adamlar bir hafta sonra toplayıp gitti biz bu paraya yapamayız artan enflasyon ve girdi maliyetler yüzünden bu işin içinden çıkamayız deyip kaçıp gittiler.

Öyle ya şimdi Hatay Allah muhafaza bir deprem bekliyor uzmanlar da bunu bağıra bağıra söylüyor Düzce depremi Marmara depremini tetikleyebilir arkasından Hatay\'da büyük bir deprem bekleniyor O yüzden sürekli tatbikatlar yapılıyor.

Ama tatbikat yapmaktan önce insanların oturduğu yapıların tekrardan sağlamlaştırılması veya yeniden yıkılıp yapılması lazım sen tatbikat yapmışsın boşa.

Evler iş yerleri sağlam olur depremde diğer hasar gören yerler için tatbikat yaparsın senin memleketinde bütün evler yıkık dökük varoş mahallelerin sayısı arttı, evlerin geçmişi 40-50 yıllık hepsi deniz kumu ile yapılmış 80\'li yıllarda burada tatbikat yapsan ne olur yapmasan ne olur?

Gelin aklınızı başınıza alın iş işten geçmeden bir an önce Antakya\'daki Emek- Aksaray gibi, İstanbul ikitelli\'de ve Türkiye\'nin birçok yerinde bekleyen kentsel dönüşüm projelerinin bir an önce hayata geçirilip bitirilmesi çok elzemdir.

Ayrıca bu mahallelerde oturan vatandaşlar Türkiye\'nin bazı yerlerindeki kentsel dönüşümü bir buçuk yıl gibi sürede hemen bitiren TOKİ ve devlet yetkililerine seslenerek, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde 2 dönem oldu Lütfü Savaşın kazanmasına ceza olarak Hataylıları cezalandıranların halkın can ve mal güvenliği ile oynayarak neden yapılamadığını açıklamalarını istiyorlar.

Eğer sırf seçimi kaybetmek uğruna 2 dönemdir kaybedilen seçimin cezasını Hatay halkına çektirmek isteniyorsa bu en büyük ihanettir bu işin şakası yok canla malla şaka yapılmaz dalga geçilmez cezalandırılamaz insanlar, bunun vebali çok büyük olur hem bu dünyada hem öteki dünyada.

Yetkililere bu konuda bir an önce kentsel dönüşümün yapılması için gerekli talimatların verilmesini isteyen vatandaşlar yeni huzurlu ve güvenli evlerine geçmek istediklerini belirterek, madem kentsel dönüşüm yapılmayacaktı neden insanları evlerinden ettiler iyi kötü dişinden tırnağından artırılarak derme çatma da olsa insanlar evinde oturuyordu, insanları evinden edip kirada oturmaya mahkum kılanlara seçimde nasıl oy verirsiniz önce evlerimizi bitirin ondan sonra istemeye gelin diye isyan ediyorlar.

Bir an önce bu insanların sesine kulak vermek lazım insanları diri diri kendi evlerinde mezara mahkum etmek hiçbir vicdana, hiçbir insanlığa sığmaz.

ESEN KALIN...