DOST MU, DÜŞMAN MI? AMERİKA KARARI BELİRSİZ

  • Yazar :Mustafa Özkoca
  • Eklenme Tarihi :22.07.2022 10:13

Dostum Putin'den sonra dostum Biden de kelek çıktı, eee ne olacak şimdi.

 

Sürekli Türkiye'yi oyalayan bir Amerika ile Rusya arasında git gellerimiz var maalesef.

Bir ona gidiyoruz bir ona ama bir türlü çözüme çıkmıyor belirsiz yolumuz.

Suriye'de çözüm için yapılan son Astana zirvesinden çıkan ortak bildirisinde Suriye'nin toprak bütünlüğüne aykırı hareket edilmemesi, Suriye'deki ihtilafa askeri çözüm getirelemeyeceği, sığınmacıların güvenli bölgeye değil asıl ikamet yerlerine dönmesi konusunda mutabık kalındığı açıklandı.

Yahu bu komşumuz Suriye'de 10 yıldır devam eden bu savaş sürecinde hep aynı türde kararlar alınıyorda ne değişti, ABD ve RUSYA bölgeyi paylaşmış 4-5 parçaya ayırmış istedikleri gibi at oynatıyorlar.

Kimse kimseyi kandırmasın daha Fırat'ın doğusuna giremedik girdirmezler.

Bize sus payı olarak Afrin bölgesini verdiler, onu da nüfusunun yarısı Arap yarısı Kürt sadece 3 mahallesi Türk bölgede çıkan bir zeytinyağı, o da dünyanın 4. Büyük zeytin ve zeytinyağı üreticisi olduğu halde Türkiyedeki insanlarımız bir gram zeytinyağı bile görmeden gelen yağlar bizde işlenip yurtdışına satılıyor.

Türkiye'de zeytinyağının kilosu 40-50 iken Suriye'de 15 TL olan yağ bizde işlenip Kendi halkımıza ucuza kullandırmak varken, özellikle eskiden beri en fazla alıcısı olan Almanya'ya ihraç ediliyor bununda masraflar çıktıktan sonra kalan kâr afrindeki yönetimde bulunan belediye meclislerine iade ediliyor, anlayacağınız biz kontrolümüzde işletmesine izin veriyoruz.

Oh ne güzel memleketim yanıbaşındaki zeytinyağını al getir işle sende sıkıntı varken, savaş olan Rusya Ukrayna'ya el açıp yağ gemilerinin gelmesini bekleyeceğine yağları yabancı ülkelere sat.

Suriye'de şehit veren biz, yollarını asfaltlatan biz, bombalanan okullarını evlerini  tadilat yaptıran biz, benim köylerimde yıkık dökük evlerde oturan onca gariban köylüm insanım dururken binlerce biriket evler yapan biz, Suriye'deki hastalara bakan biz ama zeytin ve zeytinyağının kaymağını yabancılar yiyor.

Suriye'deki mazotu savaştan bu yana kullanan ABD VE RUSYA bize ancak mazotu koklatıyor.

Ne ABD'nin nede Rusya'nın elindeki yerlerden faydalanmadık deyrizorda yerden kendiliğinden fışkıran ve nehir gibi petrolden bize koklatmıyorlar ondan sonra bölgede söz sahibiyiz demek ne kadar inandırıcı.

BÖLGEDE PETROLÜ KULLANAN ONLAR, ŞEHİDİ VEREN TÜRKİYE.

NİYE BÖLGEDE HİÇ ABD VE RUS ASKERİ ÖLMÜYOR VEYA ONLARA KİMSE ATEŞ BİLE AÇAMIYOR?

ABD defalarca ülkemizde darbeler yaptı anlamadık hala yanlarında yer almaya devam ediyoruz şimdi yine şartlı  silah satışı öne sürüyor.

Bu küstah tavırlara fedalarca maruz kaldık, Almanya tanklarını PKK'ya kullanmama şartıyla bize sattı, Johnson ABD'nin verdiği silahların kıbrıs'ta kullanılmaması şartıyla verdi, şimdi de F-16 ları Yunanistana karşı kullanmamak garantisi kapsamında verebilirmiş.

Rusya'dan S-400 aldıktan sonra, üreticisi olduğumuz halde  F-35 programından çıkarılan Türkiye'ye Yunanistan hava sahasına kapalı Garantisi verilirse belki satışı gerçekleşir diye dalga geçiliyor.

Yani bu demek oluyor ki bieden ABD'nin ulusal çıkarları na uygun görüp temsilciler meclisinden geçirirse olacak daha.

Eşkiya dünyaya hükümdar olmaz dizisinde sevilen bir karakter olan KİMSESİZ YAŞAR'IN DEDİĞİ GİBİ,

DOSTUMUZ DEĞİLSİN ABD...

ESEN KALIN.