DEVLETİN KASASINDA PARAMI BİTTİ?

  • Yazar :Mustafa Özkoca
  • Eklenme Tarihi :13.06.2022 11:16

Son günlerde arka arkaya ekonomide yaşanan kötü olaylardan sonra sürekli açıklanan ekonomiyi kurtarma paketleri bir türlü işe yaramıyor.

 

Öyle ki kur korumalı sistem işe yaramayınca bu sefer de hazine bakanlığı gelire endeksli devlet iç borçlanma senedi talep toplama işlemlerine 15 Haziran'da başlatacağını belirtti.

Senetler üç ayda bir kupon getirisi sağlayacak, ödeme getiri garantisi olacak. Getiri oranı ve vade yapısı ihraç duyurusunda ilan edilecek.

BDDK ise tüketici kredilerinde vade üst sınırını 50.000 ile 100.000 lira arasında değişen tutarlar için 24 ay, 100 binin üzerindeki tutarlar için 12 ay olarak belirlendi.

Sürekli arka arkaya açıklanan ekonomik paketler yapılan girişimler ve hamleler hepsi boşa gitti bugüne kadar ödenen faizler milletin cebinden ödendi hepsi çöp oldu.

Devletin kasasında para bitti anlaşılan milletin elindeki cebindeki paraya göz dikmeye başladılar.

Yıllardan bu yana maliye bakanlarına ve devletine güvenmeyen Türk milleti elindeki dolar ve altını bozdurmayıp üstüne daha çok birikim yapmaya başladı kimse dolar ve altını bozdurmuyor neden acaba bu güvensizlik niye kim bu güvensizliği yarattı bu soruyu sormak lazım.

Kredilerin vadesini kısmak asgarisini yükseltmek ne anlama geliyor biliyor musunuz daha önceden çekilen kredilerin hepsinden vatandaş dolar ve altın aldı bakanda çıkıp dedi ya bu çekilen paralarla altın ve dolar almak haram diye O yüzden böyle bir uygulamaya gittiler.

Emin olun ki hazine ve maliye bakanlığı koltuğu boş kalsa bundan iyiydi hiç kimse o koltuğa oturmasın kendi kendine koltuk kendini yönetir.

BENZİN 27 TL

MOTORİN 28 TL

ENFLASYON %73

DOLAR 17.20

Ülke adeta yangın yeri, ülke yanıyor adeta.

Ekonomi Eğitim sağlık dış siyaset tarım sığınmacılar her konuda her sahada ülke Ateş hattında.

Hani 2023 hedefleri vardı ne oldu hepsi suya düştü hayal oldu insanlar ayakta kalabilme mücadelesi veriyor şu an.

Ülke ekonomisi çökmüş ölmüş cenaze namazı kılınacak tüm cemaati camiye çağırıyorlar kimse namaza bile gitmiyor.

Şu anki durumun özeti kısacası devlette para tükendi kasa tam takır ve borçlanmaya gidiliyor ve bu borçlanma teminatlı olduğu için günü geldi mi faiziyle ödenecek günü kurtarmak için yapılan bu çalışmalar beyhudedir.

Şu an Ortadoğu yabancı devletlerden dolar bazında %10 faizden borç para arıyorlar ama kimse vermiyor artık çünkü karşılığında teminatımız yok bitti.

Bir an önce gerçekten ama gerçekten doğru dürüst ekonomik tedbirler alınmalı böyle borçlanma yoluna gidilmemeli ekonomi ve özellikle tarım bir an önce ayağa kaldırılmalı gerekli desteklemeler verileri başka türlü bu işten çıkışımız yok sonumuz ülke olarak hüsrandır. ESEN KALIN...