CUMHUR İTTİFAKI SEÇİMİ NASIL KAZANIR?

  • Yazar :Mustafa Özkoca
  • Eklenme Tarihi :21.11.2022 09:29

Türkiye'nin kaderini etkileyecek olan cumhurbaşkanlığı seçimlerine 7.5 ay gibi kısa bir süre kalırken gün geçmiyor ki iki ittifaktan da değişik siyasi manevralar geliyor.

 

Millet ittifakı ve Cumhur ittifakı adayları arasında geçecek olan seçimlerde millet ittifakı yani altılı masanın üyeleri hükümeti sürekli yumuşak karnı olan kötü giden ekonomi ve enflasyonla hayat pahalılığı, kötü giden dış ekonomi ve Suriyeliler ile düşürmeye çalışırken, diğer taraftan Cumhur ittifakı ise bazı bakan ve bürokratlar zamansız gereksiz ve anlamsız açıklamalarla puan kaybettirmeye çalışıyor sanki adeta.

Cumhur ittifakı tekrardan yine seçimi kazanmak istiyorsa kendisine format atmalı ilk günkü ayarlarına geri dönmeli, yoksa şu anki duruma göre kimin kazanacağı belli değil çünkü millet ittifakının adayı belli değil.

Cumhur ittifakı seçimleri kazanmak istiyorsa vatandaşın yani seçmenin gönlündeki şu 3 sıkıntıyı gidermesi lazım.

1- SURİYELİLER SORUNU ;

Yaklaşık 10 yıldır sözde misafir ettiğimiz ama Özde misafirlikleri giden memleketimize eski hasırı atan adeta sahiplenmiş olan Suriyeli ve diğer Ortadoğu kökenli göçmenleri uluslararası düzeyde anlaşma sağlayarak Can güvenliklerini temin ederek memleketlerine geri göndermedikten sonra sıkıntı çok büyük.

Vergi ödeyen, askere giden, şehit olan, bu vatanın birliği için canını seve seve veren Türk vatandaşı memleketimize gelip vergi ödemeden yan gelip yatarak hiçbir bedel ödemeden Türklere hakaret eden burası bizim toprağımız deyip sosyal medyada dalga geçercesine geldiklerinden bugüne kadar hırsızlık, gasp, cinayet gibi vakalarda büyük bir artış gözlenmesi vatandaşın bunlara karşı tepkisine yol açıyor.

Suriyelilerin vergi ödemeden ucuza alıp ucuza satmaları çok düşük kâr amaçlı çalışmaları esnafımızın belini büktü adeta bu da Suriyelilerin Türkiye'ye vurduğu ayrı bir darbe.

Aslında olayı Suriyeliler olarak bütünlememek lazım çünkü 8 milyon Suriyeli varsa yaklaşık 5 milyon kadar da Iraklı, Afganlı, Lübnanlı, Filistinli var memleketimizde bu da demek oluyor ki küçük beldelerde ve ilçelerde yapılacak bir seçimde o bölgenin Chp'lisi Ak partilisi Mhp'lisi birleşse dahi Suriyelileri tek bir aday çıkarsın onu deviremeyecek konuma geldi bazı bölgeler.

Hükümetin bir an önce sınır komşusu olan ve biz de misafir ettiğimiz Ortadoğu ülkelerinin liderleri ile bir araya gelip bunların Can güvenliği için teminat alıp ister geri gönderip isterse sınırda tampon bölgede bunları Türkiye dışına çıkarması Türk vatandaşının en büyük isteği ve arzusu, isterseniz bu konuda bir referandum yapın Türkiye'nin %95'i ama Türkler oy kullanacak ha gitmeleri konusunda evet oy verir içinde AK partili seçmende dahil.

2-EKONOMİK SORUNLAR ;

Yaklaşık 3 yıldır süren pandemi ve beraberinde gelen ekonomik kriz Türkiye'yi adeta sarıp sarmaladı.

Esnafın çoğu kepenk kapatırken, açılan dükkanların çoğu Suriyelilere ait verilere bakın işte şu kadar bu yıl içerisinde dükkan kapandı şu kadar açıldı, tamam da kardeşim kapatanlar Türk yeni açanlar Suriyeli ne anladım ben bu işten bu ne perhiz bu ne lahana turşusu.

İnsanımız artan dükkan kiraları vergiler artan girdi maliyetleri işçilerin vergi stopaj ve maaşları altında ezilirken çalışamayıp dükkan kapatıyorlar, insanımız namusuyla çalışırken vergisini ödeyip evine ekmek götürmeye çalışırken Suriyelilerin vergi vermemesi ve denetimden uzak olması esnafımızı çileden çıkartıyor.

3-İŞSİZLİK SORUNUN ÇÖZÜLMESİ VE İSTİHDAMIN ARTTIRILMASI ;

Türkiye eskiden iş imkanı bol okuma seviyesi düşük bir ülkeydi şimdi açılan üniversite pazarı sayesinde her yer üniversite oldu insanlar dışarıdan bile üniversite bitirmeye başladı herkes üniversite mezunu oldu ama içi kof boş bir üniversite mezunu şimdi ise işsizler ordusu eskiden ilkokul ortaokul düzeyindeydi gelinen noktada üniversiteli işsizler ordusu çoğaldı.

İnsanlar çocuklarını üniversiteye gönderiyor 4 yıl okutuyor yeme içmeye barınma dünya kadar masraf ediyor okul bitince çocuğu evine gelip emekli babasının eline bakıyor çünkü ne iş bulabiliyor ne bir yere atanabiliyor.

Eğitimde 100.000, sağlıkta 120.000, Emniyet ve askeriyede 200 bine kadar açık varken devlet alım yapmıyor dolayısıyla okulunu bitiren genç üniversite işsizler ordusu çığ gibi büyüyüp geliyor.

İnsanlar artık okulu dışarıdan bitiriyor üniversiteye bile gitmiyor sırf elimde diplomam var mı var çünkü diplomada bir işe yaramıyor ki maalesef.

Gelinen bu noktada Türkiye'nin şu an gündemindeki en önemli bu üç sorunu gidermedikten sonra seçim atmosferine gelen Türkiye'de Cumhur ittifakının işi oldukça zor gözüküyor.

BU 3 ANA TEMEL SORUNU ÇÖZMEDEN SEÇİME GİREN KAYBEDER, BİZDEN SÖYLEMESİ.

ESEN KALIN...