ÇARŞI PAZAR YANIYOR YAZ FİYATLARI BİLE ENFLASYONU KURTARMADI

  • Yazar :Mustafa Özkoca
  • Eklenme Tarihi :28.07.2022 12:51
  • Güncelleme Tarihi : 28.07.2022 12:52

Geçen çok zorlu bir kışın ardından yaz sezonunun gelmesiyle birlikte fiyatların düşmesi beklenirken maalesef fiyatlar daha da katlandı.

Her yıl kış sezonu muhakkak ki fiyatlar ve enflasyon açısından yüksek geçerdi ama yaz gelince hem doğudaki İşsiz gençlerin turistik bölgelere gitmesi, yaz sebzesi ve meyvelerin çıkmasıyla fiyatları düşmesi enflasyonu aşağı çekerdi.

Bu yıl da aynısı beklenirken zaten kötü bir kış geçiren Türkiye yaza merhaba diyecek iken tepetaklak gitti.

Vatandaş çarşıya inemiyor inse de kuru kalabalık bakın herkesin eli boş küçük bir poşetten ibaret.

Pazara inen haftalık 200-250 TL arasından çıkamıyor vatandaşının alım gücü tamamen bitmiş durumda.

Öyle ki en ucuz yaz sebzeleri olan domates, satılık, biber, patlıcan, kabak gibi ürünler bile 10 TL'den aşağı bulunmuyor meyveleri söylemek bile istemiyoruz 15'ten aşağı meyve yok nasıl olacak bu insanlar kışın yeme yazın yeme ne zaman yiyecek Allah aşkına ne zaman düşecek bu fiyatlar.

Zaten şunun şurasında yazın bitmesine bir buçuk ay kaldı ondan sonra ver elini kış insanlar yine Yazı ucuza geçiremeden Kara kışla tanışacak maalesef.

Vatandaş bitmiş durumda insanlar çarşıda bir döner bile yiyemez oldu 4 kişilik bir ailenin döner masrafı 200 TL O da en ucuzundan tavuk döneri et dönerini unuttu bile insanlar.

Çok acı ki asgari ücretten ve emekli olarak geçiren çoğu vatandaşımızı pazarların bitimine doğru akşam üzeri satılamayan veya çürüyecek olan sebze meyve tezgahlarında görmek insanlık onurunu kırıcı bir davranış haline geldi çoğu insan gece ucuzlar diye pazarın kapanışına doğru alışverişe gidiyor bu ayıp ülkeye yeterde artar bile.

Etin kilosu 150 TL, tavuğun kilosu 50 TL, yumurtanın kolisi 60 TL olmuş insanlar ne yapacağını şaşırmış durumda fakirin yiyeceği yumurta bile süt bile Ateş pahası.

İnsanlar ne yiyip içecek ekmek peynir yese ekmeğin tanesi 4 TL peynirin kilosu 80 TL ne olacak bu işin sonu.

Bu gidişle yaşanacak ekonomik kaos sosyal patlamaya neden olabilir, yetkililer ve yöneticiler ayağını denk alması lazım bu gidişat gidişat değil ülke uçuruma sürükleniyor.

Vatandaş perişan durumda olursa kimseyi rahat koymaz belli bir kesim Sefahat içinde yaşarken, halkın çoğunluğu sefil bir hayat yaşıyor.

ESEN KALIN...