BİM'İ TAŞLAYAN DELİKANLILAR TÜKETİM KOOPERATİFLERİNE NİYE SES ÇIKARMIYORLAR..

  • Yazar :Mustafa Özkoca
  • Eklenme Tarihi :19.12.2022 10:49

Yaklaşık 3 yıldır Dünyada ve Türkiye'de yaşanan ekonomik kriz özellikle son bir yılda kendini iyiden iyi hissettirmeye başladı.

20 yıl öncesinde şehirlerdeki kendi şehir marketleri ve bakkalları ile alışverişini yapan Türk halkına önce BİM'i, sonra A-101'i, sonrasında Şok marketler zincirini ekleyerek adeta buradan alışveriş yapma mahkumiyetini getirdiler.

BİM'in ve A-101'in kurucuları ve sahipleri hükümet yanlıları ve ortakları idi, 20 yıldır Türkiye'yi evirip çevirip paraları kazanırken iyilerdi.

Her ne olduysa 15 Temmuz darbe girişiminden sonra A-101'i fetö'cü ilan edip el koydular sonrasında Devlet bütçesinden 40 milyon ayırıp destek vererek 10.000.nci şube açarak basbas bağırıp reklam verdiler.

Hatta bir ara hükümet tarafından bu üç harfli marketlere ultimatom verildiğinde AK Parti'nin kurucularından ve mihenk taşı olan Bülent Arınç bu marketlerin sahiplerinin 20 yıldır AK Parti'nin tedarikçisi ve destekçisi olduğunu bunların da Allah dostu olduğunu ifade ederek bir nevi hükümete karşı çıkmıştı bunlara sahip çıkın diye.

BİM'de, A-101 onlarındı, hatırlayın daha önceleri şok marketlerde içki  satışı da yapılırdı, Şok marketler zincirini de alarak kendi bünyelerine kattılar ve Bermuda şeytan üçgenini kurarak 3 harfli marketlerin hepsi ile tüm Türkiye'nin dört bir yanında Türk halkının kendilerinden alışveriş yapmaya mahkum kıldılar.

Şimdi yaklaşık 3 harfli marketlerde her birinin 10.000 şubesi olduğu varsayarsak, Türkiye genelinde 30.000 şube ile hem mahalle bakkallarının kapanmasına hem de Türk halkını kendilerine mahkum etme projesini başarıyla hayata geçirmiş bulundular.

Ama son bir yılda gerçekleşen %180'lik devalüasyon hesapları allak bullak etti bu ucuz marketleri Almanya'da Türklerin gittiği ikinci kalite marketlere benzetebiliriz çünkü proje aynı Almanya'da da Türkler 1. kalite markete geçemiyorlar, oradaki ürünler daha kaliteli ve daha pahalı zaten bu tip 3 harfli marketlerde diğer marketlere alternatif olarak çıkarıldı yani bakkalların bir nevi değişiği biraz daha büyüğü olarak lanse edildi.

Geçenlerde BİM'in ceo'sunun hükümet aleyhinde pervasızca atıp tutması fiyatların hükümet tarafından belirlendiğini açıklaması ve sonrasında çoğu bölgede BİM marketlerinin camı çerçevesi aşağı indi, uyuyan belediye zabıtaları sanki ilk defa oluyormuş gibi bir anda Şahin kesildi arka arkaya baskınlar düzenleyip ceza kestiler göstermelik.

Ee ne oldu aynı hamam aynı tas değişen bir şey yok fiyatlar yine aynı işin komik tarafı tüketim kooperatiflerindeki fiyatlar o kadar fahiş ki bırakın 3 harfli marketleri mahalle marketlerinden bile daha pahalı adı üstünde tanzim tüketim kooperatifleri bunları hiç denetleyen kimse yok bunların camını çerçevesini indiren yok zabıtalar bunlara ceza yazmıyor neden bunlar da halka ucuz gıda ürünü vermek için çoğaltılmadı mı?

Şimdi BİM'e yürüyen tehdit eden o delikanlıları o zabıtaları ve yetkilileri tanzim tüketim kooperatiflerini denetlemeye davet ediyoruz biraz da onlara ceza yazın da fiyatlar düşer belki 2 günlüğüne sonra geri yükseltirler alıştık nasıl olsa.

İNSANLARIN RAHATÇA YAŞAYACAĞI, EMEKLİNİN ASGARİ ÜCRETLİNİN ÇOLUĞUNA ÇOCUĞUNA RAHATÇA İSTEDİĞİNİ ALABİLECEĞİ REFAH DÜZEYİ YÜKSEK BİR ÜLKE GÖRMEK DİLEĞİYLE...

ESEN KALIN