BAŞIBOŞ SOKAK HAYVANLARI TEHLİKELİ OLMAYA BAŞLADI..

  • Yazar :Mustafa Özkoca
  • Eklenme Tarihi :09.11.2022 08:50

Gün geçmiyor ki başıboş gezen sokak hayvanlarının saldırılarına veyahutta onların havlamasından korkup ani hareketle koşarak yola fırlayan insanların araba altında ezilip can verdiği görüntülere maalesef ki sıkça rastlar olduk.

 

Hayvanlar Bizim yani insanoğlunun en iyi dostudur bize Can veren Allah onlara da vermiştir ayeti kerimede ne diyor siz sizden alttaki canlılara merhamet ediniz ki Allah da size merhamet etsin.

Tabii ki canlıları koruyup kollamak onlara merhamet etmek evlerimizde artan yemeklerimizi dışarıya çıkarken çöpe gideceğine sokak hayvanlarına vermek, onların başlarını okşayarak şefkat göstererek yakınlaşmak insanlığın gereğidir.

Zaten dikkat ederseniz normal sokakta gezen kedi ve köpeklerimiz yanına çağırdığınızda hemen geliyor başını okşatıyor kendini sevdiriyor önüne ufak bir yemek koysan seni ömür boyu unutmuyor dahi.

Bunlar yapmamız gereken olması gereken şeyler bir de madalyonun öteki yüzü var kısırlaştırılıp kulaklarına küpe takılan özellikle sokak hayvanlarından köpekler bazı mahallelerde sanki çete kurmuşcasına topluca hareket edip okula giden çocuklara bayanlara ve yaşlılara havladıkları ve saldırdıkları zaman haberlerde üzücü görüntülere neden oldular.

Bu köpeklerin saldırılarına maruz kalanlar kimileri uzuvlarını kaybetti kimileri onların havlamasından korkup sokağa fırlayınca caddede araba altında kaldı ya yaralandı ya vefat etti bu tür üzücü haberleri duymamak için başta devlet büyüklerinin ve belediye yetkililerinin önlem olması gerekiyor.

Belediyelerin hayvan barınakları tabii ki var bunu kimse inkar etmiyor ama yetersiz bu konuda devlet olaya el atmalı özellikle illerde valilere yetki verilip daha büyük hayvan barınakları yapılıp hem belediye hem devlet yetkililerinin kontrolünde çalıştırılmalıdır.

Hayvan barınaklarının ne kadar da olsa alanı küçük devlet kendine ait hazine arazilerinden büyük bir yeri kenarlarını çevirerek hayvanların kaçmayacağı ölçüde içlerine de kulübeler yaparak burada barınmalarını sağlamaları gerekmekte isteyen hayvanseverler yardımseverler yaptıkları kampanyalar lokantalardan aldıklar yemekleri buralara getirip hem hayvanları besleyip hem de hayvanların rahatça dolaşma imkanı olacağı geniş alanlar yaratılırsa sokakta bu kadar hayvanın gezmesine insanları rahatsız etmesine beklenmedik kötü sonuçlar doğurmasına gerek kalmaz.

ESEN KALIN...