AHİLİK HAFTASI

  • Yazar :Mustafa Özkoca
  • Eklenme Tarihi :15.09.2022 09:56

DOLANDIM MİSİ-İ CİHAN BULAMADIM BAŞIMA BİR TAÇ NE EĞRİDE TOK GÖRDÜM NE DOĞRUDA AÇ. AHİ EVRAN.

Kökeni Arapçaya dayanan ve kardeşlik anlamına gelen Ahilik esnaf ve zanaatkârların oluşturduğu bir yapıdır.

Bu Yapı öyle bir yapı ki 13. yüzyılda başlamış olup, Halkın sanat, Ticaret, ekonomi gibi çeşitli meslek gruplarında yetiştirmelerini sağlayan, onlara hem ekonomik hem de ahlaki yönden yetiştiren, çalışma yaşamında dürüst ve iyi insan düsturunu benimseyen toplum açısından çok faydalı bir örgütlenmedir.

Öyle ki Ahilik haftası boyunca toplumun her yönüyle gelişmesine ön ayak olan esnaf ve zanaatkârların bu geçmişten gelen ve geleceğe kadar sürdüreceğimiz bu ahlaki çerçeve içerisinde yetiştirilmiş bireyleri topluma kazandırmak amaçlanmaktadır.

Ahilik Haftası’nın 851. yıldönümü kutlamalarına katılmak üzere ilimize gelen Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken’e HESOB Başkanı Abdulkadir Teksöz tarafından AHİLİK Kaftanı’nın giydirildiği tören yapıldı.Törende Palandöken’e "Hatay Sınır Taşı" Tablosu hediye edildi ve AHİLİK haftasını bir kez daha kutlamış olduk.

Aynı törene Ticaret il müdürü Halit imrek ve birçok davetli katılırken, ahilik haftasının önemi vurgulandı.

HESOB başkanı Abdulkadir Teksöz, Ahilik haftasının her yıl coşkuyla kutlandığını toplumumuzun esnafa ne kadar değer verdiğinin bir göstergesi olduğunu ifade ederken gelecek nesillere bu önemli kültürümüzün aşılanarak devam ettirmesini temenni ettiklerini belirtti.

ATSO başkanı Hikmet Çinçin'de Ahilik haftasında tüm esnaf ve zanaatkarlar açısından yüzyıllardır devam eden Bir geleneğin sonraki nesillere aktarılmasının hem bu kültürü yaşatmak bakımından hem de geçmişimize sahip çıkmak anlamında büyük önem arz ettiğini belirtti.

Ahilik haftası özellikle Türk toplumunda çok önemli bir yer alır çünkü bizim hayat felsefemizde özellikle ekonomi ve Ticaret gibi konularında dürüstlük saygınlık birbirine karşı karşılıklı ilişkilerde çok önemli yer tutar birlik ve beraberlik içerisinde dürüst ve saygınlık kazanmak toplum içinde o esnafa ayrı bir değer katar.

Bu anlamda ve bu önemli bir haftada Sanayi ve Ticaret bakanlığı esnafımıza destek çıkmak açısından yaşanılan Zor günlerde gerek faizsiz kredi gerekse ürün desteği ile bir nebze olsun umut ışığı olarak omuz vermesi lazım.

Biz de basın camiası olarak tüm esnaf ve zanaatkarlarımızın Ahilik haftasını kutluyoruz.

ESEN KALIN...