3. DÜNYA SAVAŞI'NIN AYAK SESLERİ : İSVEÇ - FİNLANDİYA

  • Yazar :Mustafa Özkoca
  • Eklenme Tarihi :21.05.2022 11:15

3 ayı aşkındır devam eden Rusya Ukrayna savaşı beraberinde başka çatışmaları tetikleyip 3. Dünya Savaşı'nın başlamasına sebep olacak gibi.

Rusya'nın kendince haklı nedenlerinin başında gelen sınırının dibinde Bir NATO üyesi istemediği Ukrayna'yı uyarmasının ardından işgale başlayıp birkaç günde bitireceğini planladığı askeri operasyon bir savaşa dönüştü hiç ummadığı bir direnişle karşılaşan Rusya Ukrayna ya dış devletlerden gelen özellikle düşmanı olduğu nato ülkelerinden gelen askeri yardımlar silahlarla savaşın büyümesine neden olduğunu her defasında belirtti.

Bir yandan Barış mesajları yollayan NATO bir yandan da Ukrayna'ya silah sevkiyatı ve askeri yardımlarla maddi destek vererek savaşın ateşini körükledi adeta.

3-5 günde biter denilen bu askeri operasyon yakın ülkeleri tedirgin etmeye başladı bugüne kadar kapağını kaldırmadıkları NATO'ya üyelik konusunu gündeme getirmeye başladılar.

Özellikle bu konuda çok aceleci davranan İsveç Finlandiya NATO'ya hemen girmek için başvuruda bulundular.

Rusya bu iki ülkenin nato'ya girmesi durumunda bunu Savaş sebebi gördüğünü belirterek tüm dünyaya meydan okudu.

Bu arada Türkiye İsveç, Finlandiya konusunda net bir tavır sergileyerek önce bunların adaylığının düşündürücü olduğunu belirtirken Finlandiya'ya evet diyeceklerini belirtirken İsveç'in özellikle PKK terör örgütüne desteklerinden dolayı adaylık sürecine sıcak bakmadığını belirtti.

İçişleri bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu özellikle İsveç hükümetinin 2 yıl önce ki PKK terör örgütü ile ilgili söylemlerini değiştirmediğini aynı fikirde olduklarını gördükleri için İsveçi NATO da istemediklerini belirttiler.

Dediğimiz gibi bu iki ülkenin NATO'ya kayıt olması ile beraber Rusya'nın çıkaracağı bir savaş tüm dünyayı kasıp kavurur bu da 3. Dünya savaşı demektir.

Zaten 2 yıl pandemi süreci yaşayan bir dünya üzerinden ekonomik bir sıkıntı çeken bir dünya bu da yetmezmiş gibi gıda krizi çığ gibi büyürken olası bir dünya savaşı geri kalmış ve gelişmekte olan tüm ülkeleri haritadan siler adeta.

Olası bir 3. Dünya Savaşı'nda sadece ve sadece parası ve silah gücü olan ayakta kalır.

Tabii ki hiçbir devlet böyle bir 3. Dünya savaşı'nı görmek istemez ama gidişat onu gösteriyor gibi Allah muhafaza bu konuda gerekli tedbirlerin alınıp Türkiye'yi en az zararla kurtaracak çözüm yoluna gidilecek bir dış politika izlenmelidir. ESEN KALIN...