3 ASIRDIR MESLEK OLAMADILAR MAALESEF

  • Yazar :Mustafa Özkoca
  • Eklenme Tarihi :28.09.2022 10:25

Her gün Eylül'ün son haftası yani 25 Eylül - 1 Ekim tarihleri arasında 308 yıldır kutlanan İtfaiye haftası, Türkiye'nin tüm illerinde çeşitli etkinliklerle yaşatılmaya çalışılıyor.

 

Evet ta Osmanlı'dan günümüze gelen ve en köklü teşkilatlarımızdan biri olan tulumbacılar 308 yıldır tarihteki şanlı yerlerini günümüze kadar sürdürmenin gururunu yaşıyorlar.

Herkesin gözü gibi baktığı yanan evini arabasıni iş yerini arkasına bakmadan kaçarak uzaklaştığı yangına gözünü kırpmadan Dalan ve burada nice şehit veren, oluşan kazalarda yaralı kalan tüm Emekçi itfaiyecileri basın camiası olarak selam gönderiyoruz onlara minnetlerimizi sunuyoruz.

Birçok kaza kurtarma ve yangın olaylarında onlarla beraber olay yerinde görüntü aldığımız itfaiyecilerin nedenli cansiperane bir şekilde yüreklerini ortaya koyarak çalıştıklarına bizzat basın camiası olarak bizler şahit oluyoruz.

Bu köklü teşkilat ve itfaiyeciler bunca emeklilerinin karşılığını nedense yüzyıllardır alamamışlar çünkü daha meslek bile sayılmıyorlar.

Her büyük yangın sonrasında ortaya atılan iyileştirmeler yapılacak sosyal haklar düzenlenecek gibi söylemler O büyük yangınların ardından hemencecik unutuluyor maalesef.

Daha geçen yıl Adana Maraş Muğla Marmaris Antalya ve diğer birçok illeri kapsayan büyük orman yangınlarında Türkiye adeta Ateş topuna dönmüştü.

O yangınlarda haftalarca dağlarda ormanlarda orman ekiplerine yardımdan çok orman yangınlarını söndürmesin de kara ekipleri olarak canlarını ortaya koyarak çalışan itfaiyecilere hemen akabinde yapılan çalıştayı sonrasında iyileştirmeler yapılacağını aylık 800  TL aldıkları yemek iaşeleri dalga geçerek, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile resmi gazetede yayımlanan her memura verilecek 450 TL yemek ücretine düşürüldü.

Meslek sayılmayan bu kutsal görevde şehitlerin haricinde bir çok itfaiyeci çok tehlikeli sınıfa girdiği için nöbet başında ya kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti yada yuttuğu duman nedeniyle ya görev başında ya da sonrasında akciğer kanserine yakalandı.

Bir başka husus ise itfaiyecilik tamamen teknik bir meslek yani hem meslekleri kendilerine verilmeli, hem de teknik kadro açılmalı.

Avrupa ve Amerika'da en güvenilir mesleklerin 1. sırasında gelen itfaiyecilik mesleği maalesef ülkemizde meslek olarak kabul edilmiyor bir an önce bu pelerinsiz kahramanlara haklarını fazlasıyla vermek gerekmektedir.

Tüm itfaiyecilerin itfaiyecilik haftası kutlu olsun. Görevi başında şehit olan tüm itfaiyecilerimize Allah'tan rahmet, sakatlanıp yaralanan iş kazası mağduru itfaiyecilerimize de Allah'tan şifa diliyoruz, minnetlerimizi sunuyoruz.

ESEN KALIN....