24 MİLYON İCRALI 30 MİLYAR BORÇ VAR

  • Yazar :Mustafa Özkoca
  • Eklenme Tarihi :29.10.2022 01:12

Evet yanlış duymadınız son 100 yılın en büyük icra patlaması yaşanıyor Türkiye'de.

İcra müdürlüklerinden yapılan ortak açıklamada icraya düşmüş dosyası bulunan kişi sayısının 24 milyonu bulduğu bu dosyalardan kaynaklı tahsilatların 30 milyara ulaştığı belirtildi.

İcra müdürlüklerinin o kadar dolu olması nedeniyle Avrupa'nın en büyük 2 adliyesinin İstanbul'da olması Çağlar ve kartal adliyeleri yaşanan icra yoğunluğunu karşılayamadığı nedeniyle İstanbul'da 3.ncü bir yer olarak sadece icra dosyalarının tutulması için kiralama yoluna gidildi.

Düşünün bu metropol şehrimiz İstanbul için geçerli diğer vilayetleri söylemiyorum bile Avrupa'nın en büyük iki adliyesi Türkiye'de olmasına rağmen icra dosyalarını koyacak yer bulunamıyor.

Ekonomimizin geldiği noktada icralar patlamış durumda insanlar amma ihtiyaçtan amma alım satım olsun diye amma da nakdi ihtiyacı olduğu için sırf alışveriş yaptı göstermek için gerek beyaz eşya gerek mobilya gerekse elektronik ürünlerde taksitle alıp daha düşük fiyata peşin paraya çevirip işini çevirme yoluna gidiyor.

Zaten ekonomik yönden çökmüş olan vatandaş ve esnaf bu yollada biriken borçlarını ödeyemeyince doğal olarak hacize düşüyor.

Çoğu insan nikahlı yaşadığı eşinden ayrılıyor imam nikahlı olarak aynı evde yaşamaya devam ediyor, bu sayede hem babasından kalan maaşı alıp hem de eve haciz gelmemesi için  gayrimeşru yollara başvuruyor maalesef.

Hacize düşmüş 24 milyon dosya ve bunlardan tahsil edilecek olan 30 milyar alacak var iken ekonomik krizle devam ederken bu tahsilatların yapılacağı hiç de gözükmüyor gibi çünkü zaten maddi yönden bitmiş insan kendinin hacize düşeceğini bilir ve ona göre önlemini alır veyahut da zaten bitirmiş canımı mı alacaklar der o yüzden üzerine kayıtlı bir şey bulunamaz.

Allah aşkına ne bekliyordunuz ki hatırlayın 20 sene önce kredi kartları çıktığında iki kişi kefil isterlerdi yani bir kişi kredi kartı alacağı zaman 2 tane memur kefil isterlerdi şimdilerde öyle mi insanlar istemeye istemeye zorla kredi kartı veriyorlar al bunu harca diyorlar sanki geri ödemesi yokmuş gibi sonuç ne sonuç bu herkese haciz.

Emin olun bu hacizlerin çoğu kredi kartı kullanımından kaynaklı önce insanlara kredi kartlarını verdiler sonunda herkesin kartı patladı tabii ki kredi kartı hem en iyi dost hem en iyi düşman düzgün bir geliri olan maaşı iyi olan kartını düzgün kullanana sıkıntı yok ama işi ters giden veya batıran habire karta yüklenince ne olacak sonuç ortada kaçınılmaz. ESEN KALIN...