2022 YILINDA 2.239 UZMAN HEKİM 1.955 HEKİM İSTİFA ETTİ

  • Yazar :Mustafa Özkoca
  • Eklenme Tarihi :12.12.2022 10:10

2022 YILINDA 2.239 UZMAN HEKİM 1.955 HEKİM İSTİFA ETTİ...

 2022 yılının son ayına girdiğimiz günlerde sağlıkta açıklanan veriler durumun ne kadar vahim olduğunu göz önüne seriyor.

Sağlık bakanlığı'ndan yapılan açıklamada 2022 yılı içerisinde Sağlık bakanlığı bünyesindeki 2239 Uzman Hekimin yanı sıra 1955 hekimin istifa ettiği açıklandı.

Açıklanan bu resmi rakamlar gerek sağlıkçılarımızın gerekse doktorlarımızın son 3 yıldır yaşanan pandemi süreci, sosyal hakların verilmemesi, maaşlarına yeteri kadar gerektiği zaman zam yapılmaması en önemlisi de sağlıkla şiddet olaylarının bir türlü önüne geçilememesi sağlık çalışanlarımızı isyan noktasına getirdi.

Tabii ki memleketimizdeki hiçbir insan, ne sağlıkçı, ne eğitimci, ne hukukçunun istifa edip yurt dışına gitmesini hiçbir Türk evladı gibi biz de istemeyiz ama bunlar neden oluyor bunu hiç kendi kendimize sorduk mu bunun temelindeki nedenlere indik mi hayır herkes kendini düşünür oldu doktora gidiyorsun çok özür dileyerek yazıyorum devletten bu kadar maaş alıyor eşek gibi bakacak, okula gidiyorsun devletin maaşlı memuru değil mi bakacak çocuklarımıza tabii ki diyen bir zihniyetten çıkıp onların mesleklerine ve diğer tüm mesleklere saygı duyarak onların yaptığı işi hürmet ettiğimiz gün işler düzelir.

Hiçbir Türk evladı halihazır devlet işinden istifa edip kendine başka yerlerin başka ekmek kapısı aramak istemez niye memleketini bırakıp gitsin ama gitmek zorunda bırakılıyor maalesef.

24 saat ayakta kalan sağlıkçıya senin her türlü hizmetini yapan muayenesini yapan ameliyatını yapan iğnesini yapan sana şifa dağıtan ellere sen vurursan, o ellerde gidip başka ellerde başka kapılarda kendine yeni bir dünya kurmaya çalışırken, sen de bas bas bağırıp giderlerse defolup gitsinler dersen işte burada kayış kopar geri dönülmez bir yola girilir.

Bakınız daha önceki pandemi sürecinde yaşanan sıkıntılı günlerde sağlıkçılar ile ilgili yazdığım köşelerde şu konuya değinmiştim hatırlayın pandemi sürecinde

İnsanlar en sevdiklerini annelerini, babalarını,eşlerini çocuklarını yoğun bakım ünitelerine yatırıp evlerine gittiler bunu hepimiz yaptık inkar edilemez çünkü herkes herkesten kaçıyordu ama bu zorlu süreçte sağlıkçılar evde en sevdiklerini bırakıp mesleklerinin başına gidiyordu istifa etmek yok iznine ayrılmak yok ikinci bir emre kadar.

Bu zor süreçte Allah aşkına bu sağlıkçılara gereken maddi ve manevi destek verildi mi hatırlayın ölümüne burun buruna geçen Zorlu 2 yıl niceleri öldü görevi sırasında ama meslek hastalığı sayılmadığı için hiçbir tazminat alamadılar önce daha sonra gelen yoğun talepler eylemler gerek sosyal medya ve gerek basında yoğun tepkiler üzerine meslek hastalığı sayılmaya başlandı.

Neden yahu neden bu kadar zor mu çalışanımıza insanımıza zor yetişmiş elemanlara sahip çıkmak bugün bir doktor kolay mı yetişiyor, bir öğretmen kolay mı yetişiyor, bir hukukçu kolay mı yetişiyor, niye kardeşim niye, niye insanımıza sahip çıkmıyoruz Biz çıkmazsak elin yabancısı hazır yetişmiş elemana sahip çıkar tabii ki oh ne güzel memleket Türkiye Cumhuriyeti devleti'nde bu insanlar okusun burada eğitim alsın bedavadan yabancı ülkeler kapsın bu aynı zamanda devletimize de yük ve zuldür.

TÜM EMEKÇİLERİMİZİN, TÜM ÇALIŞANLARIMIZIN MADDİ VE MANEVİ DESTEK GÖRDÜĞÜ HAKLARINI ALABİLDİĞİ İNSANCA YAŞAYABİLDİĞİ GÜNLER GÖRMEK ÜMİDİYLE.

ESEN KALIN...