EGZERSİZİ AÇIK HAVADA YAPIN

  • Yazar :Mehmet Çağlar
  • Eklenme Tarihi :02.04.2022 02:43

Açık havada egzersiz yapmak, motivasyonu artırarak yapılan egzersizin hem daha eğlenceli hem de daha verimli bir hal almasını sağlıyor. Ayrıca açık havada yapılan spor esnasında oksijen tüketim miktarı artıyor ve daha hızlı yağ yakımı gerçekleşiyor. Ev ve spor salonu dışında, doğanın kucağında yapabileceğin ve sana sağlık getirecek kolay egzersizleri bu yazımızda senin için sıraladık. Parkta Yürüyüşe Çıkma Günü’nde haydi dışarıya, basit ve kolay egzersizler yapmaya.

Koşu yapmak en popüler ve en klasik açık hava sporu olarak öne çıkıyor. Eğlenceli bir aktivite olan koşu; oldukça az ekipman gerektiren, dayanıklılık seviyesini artıran, kas gelişimini destekleyen ve yağ yakımı sağlayan bir spordur. Temposunu kendin ayarlayarak bedenini zorlamadan rahatlıkla koşabilirsin. Daha mutlu hissettiğin bir dış mekân seçerek koşu yapabilir ve sağlığını koruyabilirsin.

Hem spor yapmak hem de doğanın eşsiz güzelliği ile huzur bulmak paha biçilemez. Seçtiğin bir bölgede arkadaşlarınla birlikte doğa yürüyüşü yapabilirsin. Ancak doğa yürüyüşü sırasında çeşitli engellerle karşılaşacağının bilincinde olman ve doğru ekipman tercihinde bulunman gerekiyor. Bunun yanı sıra yanında ilkyardım çantası, fazladan yiyecek ve içecek bulundurmanda da fayda var. Büyük şehirlerin kaotik ortamından kurtulmak için doğayla bir araya gelmek ve nefes almak çok iyi bir fikir olabilir.

Bisiklet sürmek, yağ yakımını hızlandıran en etkili egzersizdir. Ayrıca bisiklet sürmek kalp sağlığı için de oldukça önemlidir. Dayanıklılığı artıran ve alt bölge kaslarının gelişmesini sağlayan bu egzersiz aynı zamanda oldukça keyiflidir. Uygun bisikleti edindikten ve rotanı belirledikten sonra yola koyulabilirsin. Ancak şehir dışındaki alanlarda bisiklet süreceksen dikkatli olmanda ve yaşanabilecek olumsuz durumlara karşı lastik tamiri malzemeleri, birkaç tamir aleti ya da ilkyardım çantası gibi gerekli ekipmanları yanına almanda fayda var.