ÇOCUĞUNUZUN DOKTOR KORKUSUMU VAR? - Hatay Gazetesi

ÇOCUĞUNUZUN DOKTOR KORKUSUMU VAR?

  • Yazar :Mehmet Çağlar
  • Eklenme Tarihi :23.04.2022 01:21

 Hemen hemen her çocuk küçük yaşlarında doktora gitmekten, beyaz önlükten ve hatta hastanenin önünden geçmekten bile korkar.

Bizlerde öyle değimliydik?

Bu korku bazı dönemlerde öyle bir hale gelir ki çocuğun herhangi bir hastalığa yakalandığında bu korku onun bile önüne geçebilir. Bu durum çocuklar ve ebeveynleri için olduğu kadar doktorlar için bile sıkıntılı aslında..

Bu noktada anne babaların, çocuklarındaki bu korkuyu yenmesi ve yaşı büyüdükçe giderek yok etmesi için çok dikkatli olması ve uzmanların tavsiyelerini dinlemesi çok önemlidir.

Herşey buradan başlıyor beklide…

Birçok anne baba, çocukları küçük yaşlarında iken yaramazlık ya da istenmeyen bir şey yaptıklarında onları korkutmak ve disipline etmek için doktor figürünü kullanır.

“Doktora gidelim de sana bir baksın”

“Doktor sana bir iğne yaparsa…”

“Yemeğini yemezsen doktor ilaç verir” tarzında söylemler çocuklarda doktor korkusunun oluşmasını sağlıyor.

Bunun yerine doktorları, hastalıklarımızı tedavi eden ve bizi iyileştiren kişiler olarak göstermek ve onlardan her zaman iyi bahsetmek, çocukta doktor korkusu oluşmasını engellemenin ilk adımı olsa gerek

Bizler çocuğumuzla konuşurken, onu eğitirken, ona bir şeyler gösterirken asla doktorları bir korku ögesi ya da korkulacak kişiler olarak göstermemeliyiz…

Doktorlar, işlerinin doğası gereği zaman zaman canımızı yakacak uygulamalar yapabilir ya da tadı kötü olan, rahatsız edici ilaçlar verebilir.

Hangi ilacın tadı güzel ki?

Bizler bile bırakın çocuğu ilaç içerken ağzımızda kalan tatlardan nefret ediyoruz… Koca koca adamlarız güya…

Ama bu tatlar çocukların da zihinlerinde bunları düşünerek doktorlara karşı bir önyargı geliştirebiliyor…

Bunu yenmek için çocuğunu doktora götürmeden önce olası tedaviler ve doktor yaklaşımları hakkında provalar yapabilirsin mesela…

Oyun formunda düzenleyeceğin bu provalarda, doktorların yaptıklarını ve söylediklerini daha sempatik tarzda çocuğuna gösterebiliriz..

Doktor korkusu küçük ya da büyük birçok kişide var olan bir olgudur ve uygun şartlar sağlanmadığında bir ömür boyu da devam eder.

Sen de çocuklarına doğru yaklaşım tarzını bularak ve sakin kalarak onların sağlıklı bir hayat sürmeleri için doktor korkularını yenmelerine destek olabilirsin.

Bu olay sadece doktorlar için geçerli değil aslında.. Polis ve askerler içinde geçerli… Söylemeden geçmeyelim…