FUTBOLDA BİTMEYEN SORUNUMUZ ALTYAPI: (2)

  • Yazar :İrfan Kalın
  • Eklenme Tarihi :16.07.2022 13:38

Dünkü yazımda çeşitli kaynaklardan edindiğim bilgileri anlatmaya çalıştım. Bu aşamadan sonra altyapı sorunlarına çözüm önerilerimi belirtmek istiyorum.

 

1-Öncelikle sistem dediğimiz şeyi uzun soluklu bir planlama yapılmalı ve kararlılıkla uygulanmalı.

 

2- Bu planlama yapılırken altyapı eğitini almış yönetici ve antrenörlerle çalışılmalı ve plan program onlara bırkılmalı.Kulüp yönetimi hiçbir şekilde bu profesyonel kişilerin işine karışmamalı. Ancak yönetim yıl sonunda oyuncu gelişimi, seçimi  A takıma çıkabilecek oyuncu sayısı ile ilgili rapor istemeli. Altyapılar kulüplerinden ayrılmadan, ayrı bir idari kadro ile yönetilmeli,bağımsızlaşmalı fakat kulüp yönetimine hesap vermeli,

 

3-Kulüp yönetimi alt yapı sorumlularına her yıl en az 2-3 oyuncu A takıma çıkarılmasını teşvik etmeli.

 

4-En önemli konulardan bir tanesi yetenek seçimi yani oyuncu seçimi. Bunun için iyi bir tarama sistemi kurulmalı. Bu sistem öyle 90 dakikalık çift kale maç yaparak seçme sistemi olmamalı. Bunu süreç olarak değerlendirip bir yıla hatta yıllara yaymalı.

 

5- Yetenekli futbolcu seçimi tesadüflere bırakılmamalı. Oyuncu hak ediyorsa seçilmeli, onun tanıdığı, bunun arkadaşı vs. gibi durumlar olmamalı.

 

6-4. Maddenin uygulanmasında özellikle okullarla ve futbolum içinden gelen hocalarla sıkı bir iş birliği içinde olunmalı. Her ilçede kulübün direk ulaşabileceği futbol antrenörleri olmalı.

 

7-Altyapı hocalarının ücretleri arttırılmalı. Altyapıdan A takıma çıkan her oyuncu için hocalara prim verilmeli. Hatta o oyuncu transfer yaptığında azda olsa  transfer ücretinden pay almalı

 

8-Altyapının mutlaka ayrı bütçesi olmalı.

 

9-Altyapı oyuncuları şans bulmalı ve fazla maç oynatılmalı, sabredilerek altyapı oyuncularının arkasında durulmalıdır.

 

10-Antrenör seçimleri doğru olmalıdır. Hak ederek görev başına gelmiş antrenörler ile çalışılmalı, Antrenörler iyi eğitim almalıdır.

 

11-Tesis şartları düzeltilmeli, futbol sahaları çoğaltılmalıdır.

 

12- Altyapılarda sadece futbol oynatmak değil aynı zamanda iş ahlakı, pozisyon bilgisi,oyunu analiz etme, rakibi analiz etme,oyun içerisinde karar verebilme gibi eğitimlerde verilmeli.

 

13-Gençler Sık Sık A takım oyuncularıyla bir araya gelmeli, sadece çift kale maç yapmak değil onlarla özel sohbet etme ortamları sıklaştırılmalı.

 

14- Velilerle daha sıkı iş birliğine yönelinmeli.

 

15- İlimiz ve çevre illerdeki okulları gezerek yetenekli çocukları seçerek altyapımıza kazandırılmalı

 

16-Sporcularımızın zihinsel gelişimleri de bedensel gelişimleri kadar önem taşımaktadır. Bu amaçla eğitimlerde onların teknik anlamdaki becerilerini taktik zekâları ile birleştirmeyi  hedeflenmelidir. Futbolcunun kendi oynadığı mevki dışında diğer mevkilerle ilgili çalışmalarda yapılmalı. 

17- Tesisleşme anlamında çalışmalar yapılmalıdır ,okul ve antrenman düzenli bir şekilde devam etmelidir, sporcularımızın iyi sahalarda ve tesislerde çalışması gerekir.

18- Genç futbolcuların aldıkları futbol eğitiminin yanı sıra okuldaki başarışı da sporcu yetiştirmede önemli bir etkendir. Spor kulüpleri, liseler üniversiteleri ile işbirliği halinde olması ve genç futbolcuların ders çalışmaları için kendi bünyesinde imkânlar sağlaması gençlerin okul eğitimlerinin de devamı açısından faydalı olacaktır.

 

19-Altyapıda oynayan oyunculara mutlaka sabır gösterilmeli.

 

20-Altyapıda bulunan gençlerimizde çok çalışmalı,kendilerini sürekli geliştirmeli,özel hayatlarına dikkat etmeli, şans  geldiğinde bunu değerlendirmeli, iş ahlakı olmalı.

 

Altyapı sorunu maalesef ülkemizin kanayan yarası. Sorunlar hep dile getirilir ama çözüm için adım atılmaz. Halbu ki kulüplerimizin kurtuluşu altyapılarının iyi olmasından geçiyor. Bir kulüp her yıl en az 2 ve ya 3 oyuncu A takıma çıkartsın, o kulüp 5-6 yıl içinde dışarıya bağımlı olmaktan kurtulur. Hatta yıldız diyebileceğimiz oyuncu çıkarıp bunu satarsa çok büyük gelirler elde edecektir.  Altyapıda sistemini kuran kulüplerimiz sayıları azda olsa var. Bunların başında Altınordu geliyor. Tamamen yerli oyuncularla ve çoğu kendi altyapısından yetişen oyuncularla 1.Ligde play-of finali dahi  oynadılar. Demek ki doğru yapılanma, kararlılık,işi ehil kişilere verme ve sabır başarıyı getiribiliyor.Bu anlamda süper ligde  iyi işler çıkaran

Atakaş Hatayspor’umuzun ileriki yıllarda ekonomik anlamda sıkıntı yaşamaması için altyapıda iyi bir yapılanmaya gitmesi gerekir. Kurtuluşumuz burada. Yine yetenekli ve iyi oyuncular transfer edilebilir ama uzun vadede kendi kaynaklarımızı kullanmak bir ihtiyaç olacaktır. Çünkü taşıma su ile değirmen dönmez. İnşallah daha akılcı bir altyapı sistemi kurup kendi kendimize yeteriz.

(Bu yazıyı yazarken faydalandığım kaynaklar; Tff, Spor Yazarı Atilla Türker,Spor yazarı Sinan TABAN,Ntvspor Emrah Bayraktar, Kurumsal yönetim ilkeleri ışığında Türk futbol kulüpleri yönetim rehberi – Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği)