ZAMANA GÖRE

  • Yazar :Hayrettin Oğur
  • Eklenme Tarihi :06.06.2022 11:18

En iyi günlerin,en iyi haftaların sizlerin olması dileğiyle bugünkü makalemize başlıyoruz. Konumuz:ZAMAN!. Onu anlatmaya çalışacağız. Baştan şunu yazalım:O,her konunun içindedir. Bir başına da konudur. Bütün başlıkların,ana ve alt başlıkların da içinde hep o var. “Her yerden o çıkar..” Desek,yeridir. Her şey ona göre ayarlanıyor. “Zamana Göre” gelişiyor bütün her şey!.

 

Günlük yaşamdan tutun,diğer bütün anları,işleri,çalışmaları sanki hep o düzenliyor. Ona göre hareket ediliyor. Onunla başlıyor,onunla bitiyor. Devamlı,hızlı,çok hızlı giden de odur. Ona ulaşmak için olağanüstü çabalar sarfederiz. Bir de,onun geçmişi yok!. "Onu geriye çevirmek imkansız." Geçmişi olmayan,geriye gitmeyen,bitmeyen de hep odur.

 

Herşey bitiyor o,bitmiyor. Herşey tükeniyor o,tükenmiyor!. Yaşamları,günleri,haftaları ayları,yılları da o yönetiyor.Demekki,en güçlüsü odur. Zamana göre ayarlanır,bütün bir gelecek. Ama,onun hasretlerle olan iletişimini ve konumunu tam bilemiyoruz. Zaman,hasretleri de tüketir mi ki? Belikde,erişemediği,yönlediremediği tek şey,özlemlerdir. "Duygulardır!."

 

Zamanın kavramını tam olarak ifade etmek zor gibi geliyor. Bilim adamları,özellikle fizikçilerin bu konuda yıllardır yapmakta olduğu araştırmalar da vardır. Onların ortaya çıkardığı bir çok çeşit bulunuyor.Örneğin;Değerler dizisi vakit-Coğrafik zaman-Şimdiki zaman-Yaşanmakta olan zaman-Objektif zaman-Takvim ve saat vakitleri gibi önemli bulgular elde edilmiştir.

 

Her ne başlıkla ve isimle gelirse gelsin o,devamlı hayatımızın içindedir. Olmaya da devam edecektir. O halde,onu en iyi şekilde kullanmak ve yönledirmek için çabalar sarfedilmeli. Yaşamın kalitesini,anlamını ve güzelliğini zamana yansıtmasını bilmeliyiz. Zamanın içindeki bütün hayatların;iyilikle ve sevgiyle akmasını isteriz!. EN GÜZEL ZAMANLAR,EN GÜZEL HAYATLAR SİZLERİN OLSUN!.