YEREL MOTİFLER

  • Yazar :Hayrettin Oğur
  • Eklenme Tarihi :01.08.2022 10:40

İyi bir hafta geçirmeniz dileğiyle bugünkü yazımıza başlıyoruz. Konumuz:”Yerel Motifler”  Yerelden genele doğru uzanan el sanatları,eskimeyen sanatlar,tarihi eski meslekler ve sanatın kendisi,olacak. Yıllar önce yapılan eski sanatlar,genelde el yordamıyla,el emeğiyle yapılırdı. Doğal yöntemler de kullanılırdı. Burada,ticari amaç daha azdı. Genelde kendi ihtiyaçları kadar yapılırdı bir çok şey. 

Zamanla diğer konular gibi onlar da değişime uğramıştır. Bazıları,güncellenerek yerini korumaya çaba gösterdiği de oluyor. Bazılarının ise,şekli-şeması değişmiş oldu. Her yörenin kendine özgü "el sanatları" ortaya çıkmaya başlamıştı. Küçük ve eski tezgahlarda mallar imal edilmeye çalışılıyordu. Günün koşullarına göre,gayet güzel eserler de meydana getiriliyordu,diyebiliriz.

 Bu alandaki hemen her sektör,yerelden genele doğru gider. Önce,mahalli konumu ile işlerlik kazanır zanaatlar. Daha sonra bölgesel olur,daha sonra milli olur,daha sonra,dünyaya açılır.. Bunun için “yerel imalatın” kaliteli,verimli ve özel olması gerekir. Bir de devamlılığı da şarttır.. Buna sanatsal ve kültürel motifleri de katmak mümkündür. Böylece,daha kalıcı olur.

 “Yerel Motifler” sadece imalat sanayide değil,sanatsal alanda da gayet önem arz eder. Örneğin,müzik,tiyatro gibi başlıklar bu çerçevenin içinde olur. Mahalli kültürler de bu konuda yerini alır. Hatta,tarihi eserler ve yerler de. Bu konu,bir az da turizme kadar uzanabilir. “Mahalli” turizmin,genel anlamdaki aktivitelere önemli katkılar sağladığını görmekteyiz. 

 

Bütün etkinlikler,bütün aktiviteler bunun için yapılır. Sanatların ve mesleklerin korunup,kollanıp yaşatılması için devamlı etkinlikler düzenlenir. Bu çokta rağbet görmektedir. Genelde fuarların en çok merak edilen,izlenen yerleri olurlar. Buradaki amaç,her şeyin geçmişte kalmamasıdır. “Geçmişi” yenileyerek geleceğe taşımaktır..  HEPİNİZE SAYGILARIMIZI SUNARIZ!.