YENİ FESTİVALLER

  • Yazar :Hayrettin Oğur
  • Eklenme Tarihi :09.05.2022 11:00
  • Güncelleme Tarihi : 27.05.2022 21:53

Bütün okurlarımıza ve dostlarımıza “İyi Haftalar” dileyerek bugünkü yazımıza başlıyoruz:Doğrusu,festivalin eskisi yeni olmaz. Ama değişim göstererek günümüze geldi,diyebiliriz. "Günün şartlarına uygun olarak yaşamdaki yerini alıyor." Demek,daha doğru olurdu. İlk festivallerden bugüne çok şey değişti. Dünya değişti,hayat değişti. Bilimsel,teknoloji gelişmeler oldu. Bu etkinliklerin,onlardan etkilenmemesi söz konusu olamazdı. Düşünülemezdi!.

Yıllar önce,sportif amaçlı ve amatörce başlayan bu yöndeki şenlikler,zamanla çok gelişti. Yerel ve lokal küçük çaplı eğlenceler,gösterilere,şölenlere dönüşmüş oldu.  "Festival" başka bir değişle,karnavaller böyle doğmuş oluyor. Günümüze kadar çeşitli isimlerle anılmaya başlamıştı. Karnaval-Bayram-Gösteri-Şölen-Şenlik-Etkinlik-Fuar veya Geçitler Dizisi olarak adlandırılmıştı. Şimdi tam olarak, “Festival” diyoruz!.

 

İçinde bulunduğumuz hayat,festivallerden ibaret değildir. Sadece,etkinlikler,şölenler,fuarlar yoktur. Bunlar sanat ve sosyal yaşamın bir parçası,günlük hayatta ise çok azda olsa bir yeri olan aktivitelerdir. "Süsleme sanatıdır!." Ama,kendilerine göre de önemleri bulunuyor. Yoksa,hayatı bu etkinlikler ikame ettirmiyor. Bunu izah etmekte fayda var.

 

Hayatın ikamesi aşla,işle olur. Üretimle olur!. Çalışmayla ve yoğun çabalar harcayarak olur.. İşte bunun yanında sanatsal faaliyetlerin olmasını da doğal karşılamak gerekir. Yaşamın yaratıcı ve güzel tarafını kapsayan bu etkinlikler insana yaşama ümidi de verir. Başarı ümidi de!. Hayatın bu yönünde devamlı güzellikler ve özel yaratıcı dünyalar vardır.

 

Yaşama ait her şeyi sevmeye devam etmeliyiz. Bu,gelecek yıllar için,yarınlar için gayet önemlidir. Güne en güzel,an anlamlı duygu ve düşüncelerle başlamalıyız. Günü günden,hayatı hayattan daha çok sevmeliyiz.. DÜNYANIN VE HAYATIN BÜTÜN GÜZELLİKLERİ SİZLERİN OLSUN!.