YAZ MEVSİMİ BAŞLARKEN

  • Yazar :Hayrettin Oğur
  • Eklenme Tarihi :31.05.2022 10:42

Yeni bir mevsime başlamak ne güzel!. Geçmişten geleceğe uzanan bir güzellik bu. Bahardan yaza doğru gitmek,oldukça farklı bir his verir insana.. Yaz ayları “bereket ve bolluk” aylarıdır. Baharda başlayan tabiatın yenilenmesi yaz aylarında ürüne dönüşür. Bu aylar, verimin en yüksek olduğu dönemdir. Verimli,bereketli ve özlem dolu bir mevsim başlamış oldu.

 

Takvimlere göre,bir Haziran’da başlayacağı varsayılan bu mevsim,bölgelere ve yerlere göre farklılıklar gösteriyor. Yine aynı durumda,yazın üç aylık bir dönemi kapsadığı kabul ediliyor. Bir Haziran ile Ağustos ayının sonu olarak biliniyor. Ama,bu tarihler tam olarak her yerde geçerli olmayabiliyor. Örneğin,Akdeniz bölgesinde Eylül ayının ortalarına kadar sürmektedir.

 

Bu mevsimde,bitkiler ve diğer canlılar daha bir aktif duruma geliyor. Daha bir gelişme göstermektedir. Yaz mevsiminde hemen her yer daha yeşil ve daha coşkulu oluyor. Bu mevsimde;hava,toprak,su ve doğal kaynaklar daha bir ısınıyor.. Ekinlerin hasadı başlıyor..Bu aylarda,sıcaklık farklıkları pek olmuyor Dereceler bir birine yakın seyretmektedir.

 

Mevsimi ve onunla canlanan tabiatı böylece anlatmaya çalıştıktan sonra,bu ayların en önemli konusunu da açıklamamız gerekir. Yazın en önemli konu;TURİZMDİR!. Bu sektörün en faal olduğu dönem,diyebiliriz. Turzimin ayları ve zamanı başladı,demek daha doğru oluyor. Birde,”yaz turizminin” içinde bir çok ana başlık ve ana konuların olduğunu belirtmeliyiz.

 

Hayatın bütünü çok güzel.. Günleri,haftaları,ayları,mevsimleri ve yıllarıyla hayat,en güzel yerdedir. Her mevsimin,her senenin kendine has güzellikleri de vardır. Hepsi de canlı varlıklar ve insanlar için en önemli,en anlamlı değerleri taşırlar. Gönüllerinde;hasretler  ve sevgiler vardır.  SEVGİ VE SAYGILARIMIZLA!.