YAZ KURSLARI

  • Yazar :Hayrettin Oğur
  • Eklenme Tarihi :04.08.2022 09:39

Saygılarımızı sunarak makalemize başlamak istiyoruz. Bu yazımızda,düzenlenen kursları ele almaya çalışacağız. Meslek edindirici kurslardan bahsedeceğiz. Söz konusu bu kurslar her zaman yapılıyor Fakat,en çok bu aylarda,yaz aylarında yapıldığını görmekteyiz. Okulların kapalı olduğu bu dönemde öğrencilere ve vatandaşlara bir çok dalda kurslar verilmektedir. 

 Antakya’da HATMEK merkezinde şu ana kadar binlerce kişi bu kurslardan faydalanmıştır. Meslek sahibi olmuştur. Aynı kurslar ilçelerde de yapılmaktadır. Şu ana kadar,75 farklı alanda,1194 kurs ile 45 bin 164 vatandaş meslek edindirici kursların verildiği belirtildi. Yaklaşık bin ikiyüze yakın kursun düzenlendiği ve bu kurslarda yaklaşık olarak 45 bin vatandaşın faydalandığı açıklanmıştı. Gayet iyi bir rakam,gayet iyi bir çalışma. Bu merkezde,hemen hemen tüm dallarda mesleki kurslar devam ediyor. 

 Onun dışında,Milli Eğitim Müdürlükleri,Halk Eğitim Merkezleri,Okullar ve Belediyeler de buna benzer kurslar düzenlemektedir. Eskiden,birkaç sene önce “Okuma-Yazma” kursları yapılırdı. Okula gidemeyen yetişkinlere burada eğitimler veriliyordu. Bu kurslar sayesinde okuma-yazma bilmeyen kalmamıştır. Bu,çok iyi ve yerinde bir gelişmedir. Şimdi,herkes okuyor,herkes yazıyor!. 

 "Öğrenerek,bilerek" meslek sahibi olmak ne güzel!.İşe,böye hazır olmaktan daha güzel bir şey mi var? İnsan bildiği işi en iyi şekilde uygular. Böyle daha faydalı olunuyor. Bütün bunlar okul dışı ve genelde yetişkinler için yapılan çalışmalardır. Okullarımızda ise bilimsel eğitimler en iyi şekilde verilmeye devam edilmektedir. İlk,orta öğretimden başlayıp yüksek öğretime kadar binlerce öğrenci eğitim alıyor. 

 Hayatın her alanında,her zamanında devamlı şekilde süren eğitim,topluma ve yaşama faydalar sağlamaktadır. “Öğrenmek” her zaman en önemli yerdeydi. Öğrendikçe çalışma hayatına ve hayatın kendisine daha çok yararlar sağlanmış olunacaktır. Bir de devamlı kitaplar okuyarakta buna destek verilmiş olunacaktır. HUZURLU VE MUTLU GÜNLER DİLERİZ.