YAŞAM SANATI

  • Yazar :Hayrettin Oğur
  • Eklenme Tarihi :07.09.2022 10:18

Sanatların en güzeli odur!. Yaşamın sanatı.. Onun yeri,durumu,hasreti bam başka!. Onula başlayan ömürler,onunla devam eder hep. İşlevi,diğer bütün sanatlara örnek teşkil eder. Bu nedenle ona ait binlerce,milyonlarca şiirler ve edebi eserler yazılmıştır. En güzel eserlerin de kaynağıdır o,aynı zamanda. Onu anlatmak yerine yaşamak gerekir. Önce anlatmak,sonra da yaşamak!.

 

 “Yaşam Sanatı” başka hiçbir şeye benzemez. Onun yeri her zaman çok özeldir. Burada üzerinde durulması gereken en baştaki konu,başkalarına "mutluluk" vermektir. Bu anlayış,bu güzelim sanatı ve yaşamı vazgeçilmez kılar. Başkasına verilebilen en ufak sevinç,en küçük anlayış bile bu konunun başında yer almaktadır. Ama,en önemlisi sevgidir. Sevginin bütün halleridir.

 

 Bu hayati sanatın en önemli kaynağını oluşturan bu temel duygu,mutluluğa giden yolun devamlı içinde olur. Bütün yollar,bütün kapılar onunla açılır.. “Severek Yaşamak” bir bütün olarak bütün ömürlerin ana kaynağıdır. Böyle başlamalı her gün,her ay,her mevsim,her yıl.. Her hasrette!. Bitmez,tükenmez bir sevdadır bu.. Yaşama olan tutkudur!.

 

 Duygu ve düşüncelerin yanında,her insan bu çerçevede işini,çevresini ve dünyayı daha çok sevmeli. Özellikle de doğayı. Doğanın sevgisi,insan yaşamına çok olumlu katkılar yapmaktadır. Onun duygusu,bütün sorunların çözümüne bile yetebiliyor. Doğayı en ince çizgisinden,en başından sonuna kadar,koruyup,kollamak ve sevmek tam bir yaşam kaynağıdır.

 

 Sanatların en başında ve en sonunda yer alan bu "temel duyguları" günlük hayatımızın en önemli yerinde tutmasını bilelim. Hayatın her anını,her durumunu,her özelliğini sevmekle başlayalım,her şeye.. Sanatlar böyle yazılır. Böyle okunur. Çünkü bu,gerçek sanattır.. BİZDEN SİZLERE SAYGILAR!.