ÜRETİM KAYNAKLARI

  • Yazar :Hayrettin Oğur
  • Eklenme Tarihi :12.05.2022 11:47

Geçmişten geleceğe uzanan bir çok şeyin içinde,öncelikle "imalat,üretim" vardır. İmal etmenin ne kadar önemli olduğunu hayatın kendisi her zaman göstermiştir. Tarihler boyunca bu konu için yoğun çalışmalar yapılmıştır. Teknolojinin gelişmesiyle de bu alandaki kalite hız ve rekabet giderek artmıştır. Hayatın ikamesi için ilk sıraya onu,üretimi yazmak lazım.

Son yıllarda imalat sanayide,diğer sektörlerde olduğu gibi bazı değişmeler olmaya başladı. Yapılan bir araştırmaya göre,iki bin yılına kadar tarımsal üretim ve sanayi/endüstri üretimi hemen hemen eşit seviyedeydi. Her ikisi yüzde 40’lar seviyesinde görülüyordu. Yüzde 20’lik bölümü ise,diğer imalatlar oluşturuyordu. Daha sonra bu oranlar değişmeye başladı.

Sanayi üretimi ve diğer imalat sektörlerinde yüzde beşlik bir ilerleme kaydedildiği belirtilmiştir. Tarımsal alanda ise bu oran aynı kalmıştır. Burada,teknolojinin önemli faktörü vardır.. Buna rağmen toprağın,tarımın imalatında bir azalma olmamış. Fakat,gerekli ilerlemelerin de yerinde kaldığı saptanmış durumda. Şimdi,modern tarımla bu durum aşılmaya çalışılıyor.

 

“Üretim” insan ihtiyaçlarını karşılamak için mal ve hizmetlerin imalatı olarak biliniyor. Bunun yanında faydalarını artırma çabalarının da bu tanıma girdiğini belirtmek lazım. Hammadde imalatının doğal kaynağı doğanın kendisidir. Bunun için doğanın bütün kaynakları önemli bir unsur ve artı değer taşımaktadır. Bir de üretimin aşamaları ve tüketiciye ulaşma yöntemleri de vardır.

 

Bir bütün olarak temel ihtiyaçların karşılanması diyebileceğimiz "imalat" için bilimsel yöntemler ve çalışmalar hiç durmadan devam etmektedir. Kaliteli ve verimli mal üretimi artık teknolojik sistemlerle ve günümüzün koşullarıyla yapılmaktadır. Bu mal ve hizmetlere ulaşmak ve elde etmekte eskisinde daha kolay durumda olmaktadır. İlerlemenin,gelişmenin faydalarından biri de budur. Yaşamın faydalarından biri de..