ULAŞIMIN TARİHÇESİ

  • Yazar :Hayrettin Oğur
  • Eklenme Tarihi :21.11.2022 09:30

En güzel günlerin sizleri olması dileğiyle,bugünkü yazımıza başlıyoruz.. Bu makalemizin konusu “Ulaşım” olacak. Onun tarihini ve geçmişini anlatmaya çalışacağız. Ayrıca,onunla ilgili çeşitli bilgiler de vermek istiyoruz. Onun hayattaki yeri her zaman önemini korumuştur. İlk çağlardan bu yana,seyahat etmek ve başka bir yere gitmek konusu devamlı gündemde olmuştur. 

Bilimin ve teknolojinin ilerlemesi en çok ulaşım sektörünü etkilemiştir.Teknik imkanlar bu alanda devamlı kullanılmıştır. Bu sektörde sadece “yolculuk” yoktur. Ticari,ekonomik ve turizm konuları da mevcuttur. Hatta son zamanlarda turizm için bu konun önemi daha da artmıştır,diyebiliriz. Ulaşımda ilk önce deniz yolu denenmiştir. Bunu uzun yolculuk ve yük taşımacılığı için söylemek mümkün. 

Yoksa,kara yolu her zaman öncelikli olmuştu. Fakat,daha hızlı ve daha verimli ulaşım için farklı seçeneklerin de oluşturulduğunu görüyoruz. En eski ulaşım şöyle gelişmiş:İlk deniz aracı;uzun odun parçalarının bir birine bağlanmasıyla yapılan sallarla olmuştu. Daha sonra sandallar devreye girmiş. Vapurlar yapılmış.En sonunda ise gemiler.. 

Dünyada en fazla kullanılan ulaşım türü ise,"kara yolları" olmuştur. Bu alanda yolcu taşımacılığın yüzde 89.8’i, yük taşımacılığın ise,yüzde 89.5’i yapılmaktadır. Elbette hava ve deniz yolu ile de ulaşım sağlanmaya devam etmiştir. Bir zamanlar,demir yolları da çok kullanılmıştı. Trenler bunu uzun yıllar yerine getirmişti. Şimdi onlar,birer NOSTALJİ oldular.. 

Ulaşım ile iletişimin arasında sürekli bir bağ oluşur. Her ikisi bir birine benziyor. Biri ulaştırıyor,biri iletiyor!. İkisi de çağdaş yaşamın vazgeçilmezleri arasında yer almaktadırlar. Uzaklığı yakınlaştırıyorlar!. Özlemleri de birleştirirler mi acaba.. Hasretler onlarla kavuşur mu?. HEPİNİZE SAYGILARIMIZI SUNARIZ!.