ULAŞIM TEKNOLOJİSİ

  • Yazar :Hayrettin Oğur
  • Eklenme Tarihi :21.06.2022 09:38

Eski teknolojiyi merak ettim. Araştırdım.. Özellikle "ulaşım" alanındaki gelişmeler nasıl oluyordu? Yıllar önce bu konuda neler yapıldı? Bunları bilmekte fayda var,diye düşündüm. Yeniden hatırlamakta fayda var. Ulaşım,insan yaşamının en önemli öğelerinden biri olduğuna göre,onun gelişmesini incelemek gerekir. Onunla bugünlere akıp gelen bir çok konu daha vardır.

 

“Ulaşım” bir yerden başka bir yere nakil,taşıma anlamına da gelir. Tam olarak,ulaşmak,ulaştırmak. Eski yıllarda,ilkel araç ve metodlarla yapılan ve çokta zaman alan bu konu şimdi,çok hızlı durumda. Bugünlere bir çok deney ve çalışmalar yapılarak gelindi. İlk kara trenlerden bugüne.. İlk ilkel sallardan bugüne. İlk tekerlekli araçlardan bugüne.. Çok şey değişti!.

Dünyada kayıtlara geçen ilk uçak 1903 yılında hayata geçmiş. Daha önce uçak ve uçuşlar için bir çok deneme yapılmış ama,en sonunda ABD’li Wright kardeşler bunu yapmayı başarmıştı. İlk uçak olarak tarihe geçen bu önemli olaydan sonra ulaşım sektöründe ve dünya ticaretinde çok önemli gelişmeler olmaya başladı. Önce mal ve hizmetler sonra da yolcular için konforlu uçaklar yapılıyordu.

Buna bir “dönüm noktası” demek mümkün. Ülkemizde ise,ilk uçak seferi 1944 yılında gerçekleşmiş. O tarihte ilk sefer,İstanbul-Ankara arasında yapılmış. Hayal gücünün yaratıcılığıyla,bilimsel yoğun çabalarla yapılmaya başlanan  modern uçaklar,tüm dünyada artık yerini almıştı. Hava yolculuğu farklı bir heyecan getirmişti..Onlar yolu kısaltıyor. Belkide hasretleri de!.

Yaşamın her anı,her buluşu insanlık için huzur ve mutluluk getirsin. Bilimin,teknolojinin ve hayatın ilerlemesi insana rahatlık ve sevinçler versin. Temel amaç;daha mutlu,daha huzurlu  insan ise,bütün yenilikler de onun için yapılmalıdır. Huzurlu,rahat ve mutlu insan;hayatı daha bir güzelleştirir!.  BİZDEN SİZLERE SAYGILAR!.