TURİZMİN EKONOMİSİ

  • Yazar :Hayrettin Oğur
  • Eklenme Tarihi :30.06.2022 08:09

En iyi dileklerimizle,bugünkü makalemize başlıyoruz. Bu yazımızda,”Turizmi” incelemeye çalışacağız. Özellikle onun ekonomisini anlatmaya gayret göstereceğiz. Zaten,mevsimin de tam zamanı. Bu konu,bu mevsimde devamlı yükselişler ve gelişmeler gösterir. Ama,bütün bir yıla yayılırsa çok daha iyi olacak. Bir düşünün,yılın 12 ayında turizm!.

Bu çok güzel olurdu.. Bunu tam olarak yapabilen henüz bir ülke yok. Fakat,bu yönde yoğun çalışmaların yapılmakta olduğunu söyleyebiliriz. Sadece yaz aylarında değil de,diğer aylarda da bu önemli sektörün faaliyette olması için bir çok yeni planlar ve projeler yapılıyor. “Yaz Turizmi” kendiliğinden oluşmuyor. Ama,havanın ve konumun çok elverişli olması onu bu aylarda üst seviyede tutuyor.

 

Deniz turizminin yanında,yayla ve seyahat turizmi de artık çok rağbet görmeye başlamıştır. Buna ulaşımın ve iletişimin kolaylığını da eklersek ortaya iyi bir tablo çıkar. Bir de tesis!. Konaklama,en az gezme kadar önemli oluyor. Bunların yanında,sosyal etkinlikleri ve tanıtım çalışmalarını da unutmamak gerekir.Bu sektör için yapılan hemen her şey ekonomiye de yansımaktadır.

 

Turizmin ekonomiye kazandırdığı çok şey var. Maddi,manevi çok şey var!. Ayrıca,diğer sektörlere de olumlu faydaları olmaktadır.. Kültürel-sanatsal ve tarihi mekanlar için akla önce turizm gelir. Bir de,yeni yerlerin keşfedilmesi de var.. Genel ve yerel anlamda binlerce faydası var,diyebiliriz. Görüldüğü gibi,dünyanın en geniş kapsamlı sektörü olduğunu bir kez daha belirtelim.

 

Dünyanın,doğanın güzel yerlerini ziyaret etmek,görmek ayrı bir güzellik katıyor hayatta. Gelecek yıllarda bu konuda çok daha yeni ve farklı çalışmaların yapılacağını söylemek mümkün. Turizm,artık bir dünya markası. Artık,yaşam çeşidi. Artık,onunla gelişiyor her şey!. SAYGI VE SEVGİLERİMİZLE!