TÜKETİM VERİLERİ

  • Yazar :Hayrettin Oğur
  • Eklenme Tarihi :13.07.2022 11:23

Tüketimin kendisinin,başlı başına bir konu olacağını hiç düşünmemiştik. O,genelde iktasadın içinde bir başlık. Hatta ara bir başlıktı.. “Biz,öyle biliyorduk!.”  Meğer öyle değilmiş. Son dönemlerde kendisi "ayrı bir dal" olmaya başlamış. İlerde bakarsanız,ayrı bir sektör;hatta ayrı bir derste olabilir. Gelişen ve değişen toplumsal yaşamda onun çok önemli yeri olmaya başlamış bile.. 

İktisatta veriler,rakamlar gayet önemlidir. Bu nedenle son güncelenen sayıları vermeye çalışacağız. Tüketimde beş yıl önceki artışlar yüzde beş ile altı arasında değişiyordu. İktisatçılar,bunun “normal” olduğunu açıklamıştı. Fakat,geçen seneden bu yana bu durum değişmiş. Buradaki artış oranı yüzde,8-9’lara varmış. Yüzde 10’luk baraja iyice yaklaşmış. Yüzde 10 artış ise normal bir seyir değilmiş.. 

 

Tüketim;üretilen mal ve hizmetlerin,ihtiyaçları ve istekleri karşılamak amacıyla insanlar tarafından kullanılmasıdır.. Diye,tarif ediliyor. Kısacası,yeterince tüketmekte büyük bir fayda var. Gereksiz yapılan tüketimler ise,ekonomide pek olumlu karşılanmayan bir durumdur. Burada tam olarak “DENGE” durumunun olmasının şart olduğu belirtiliyor. Onun için artışlar yüzde 10’u geçmemelidir!. 

 

Bu konuyu yazarken ondan daha mühim bir sektörü hatırlamadan geçmemek lazım. Nedir bu?. ÜRETİMDİR!. O olmadan hiçbir alış-veriş olamaz. İlk önce imalat,sonra diğer başlıklar gelmelidir. Uzmanlar;üretimin azalması tüketimi de tüketiciyi de şu ya da bu şekilde etkiler,diyorlar.O halde,önce kaliteli.bol ve verimli üretim yapılmalıdır. Bunun için gerekli bütün çalışmalar devam ettirilmeli.. 

 

Gelecek yıllarda bu durum nasıl olacak?  Konusunda bir araştırma yapan ekonomistler,imalat sanayinin daha da geliştirilmesi yönünde fikir birliğine varmışlar.. Hayatın geleceğinde hem imalat,hem de tüketim olacak. Ama,üretimin daha önde olması gerektiğini bilmek gerekir. Her konuda bu böyledir!

HUZUR DOLU,MUTLULUK DOLU GÜNLER DİLERİZ!