TESCİLLİ ÜRÜNLER

  • Yazar :Hayrettin Oğur
  • Eklenme Tarihi :22.11.2022 09:12

İlk önce şunu belirtmekte fayda vardır: “Üretilen her ürün değerlidir..”  Bu açıklamanın yanında tescil edilmiş ürünleri incelemeye,yazmaya çalışacağız.. Bundan yaklaşık olarak 35 sene önce BM tarafından başlatılan “Özel Ürüne Özel Marka” çalışması son yıllarda çok önemli gelişmeler kaydetmiştir. Üretilen özel malların onaylanması ve tanıtılması işlemi çok rağbet görüyor. 

Ülkemizde bu konuda bir çok mal için başvurular yapılmıştır. Resmi ve özel kuruluşlarının yanında yerel yönetimler ve Belediyeler de kendi bölgelerindeki özel mahsüller için başvurular yapabilmektedir. İlimiz Hatay,bu konuda oldukça önemli mesafeler kaydetmiştir. Yöremize ve İlimize ait ürünlerin tescili için yoğun çalışmalar yapılmaktadır. 

Hatay,şu ana kadar şu ürünlerin coğrafi işaretlemesini ve tescilini almış bulunuyor: İlk olarak Antakya Künefesi ile başlayan bu yolculuk-Künefelik Peynir-Sürkü(Çökelek)- Küflü Sürkü-Kağıt Kebabı-Tuzlu Yoğurt-Carra Peyniri- Oruk(İçli Köfte)-Kömbe-Kaytaz Böreği ve Cevizli Reçel onaylanmış durumda.. Bu yöresel mahsüllere yenileri de eklenmek üzere. 

Tescil almaya sırada bekleyen ürünler:Samandağ Biberi-Kabak Tatlısı-Kırıkhan Kavunu-Belen Kömürçukuru Pekmezi ve Dörtyol Mandarinin kısa bir zamanda resmi olarak listeye yazılmış olacak. Bu ürünlerin girişleri ve konumları onaylanmış durumda. Böylece patent alan 16 ürün olmuş olacak. Yörede bulunan diğer özel ürünler için de gerekli çalışmalar devam ediyor. 

Bu çok değerli çalışmalara katkısı olan her kuruma ve herkese teşekkür etmek lazım. Onlar bu yönde sürekli çabalar harcamışlardır. Tescil edilen her mal ve ürün yöremiz için ayrı bir değere sahip oluyor. Ayrıca,İlin tanıtımına da çok olumlu katkılar sağlamaktadır. Devamını dileriz!.  EN İYİ DİLEKLERİMİZİ SUNARIZ!