SONBAHAR ŞİİRLERİ

  • Yazar :Hayrettin Oğur
  • Eklenme Tarihi :11.10.2022 09:34

Bir bakıma sonbaharın şiirleri “Son Şiirler” gibi durur.. Yazdan kalma yazılar da denebilir. Hem yaz hem de sonbaharın sanatını aynı anda bu mevsimde yazmak mümkündür. Her iki mevsim bir birinden ayrı da olsa onları “Sanat” yakınlaştırır. Sanatta bu özellik daima vardır. Sadece günleri ve mevsimleri yakınlaştırmıyor,dostlukları ve sevgiyi de içine alıyor..

 

 Gazeteci Hayrettin Oğur Sonbahar Yağmurunu,Kültür Gazetesi’nin İnternet Sitesinde, Kendi Twitter ve İnstagram Sayfalarında Böyle Yazdı:

 

 "Akdeniz'de; ağaçlara yağmur düştü, yapraklara hüzün, çiçeklere hasret!."   Biz,özlemleri böyle yazdık. Zira onlar,hayatımızın en önemli yerinde olmaya devam ediyorlar.

 

 “Sonbaharın Şiirleri” genelde hüzüne çıkar. Düşen dalların,yaprakların kederi anımsattığı yazılır. Yaprak düşmese hüzün olmayacak mı?. Yazılarda bu en iyi şekilde dile getiriliyor. Ayrılığın,kederin mevsimi diye anılan bu ayların içinde ümitler yok mu?. Vardır elbette!. “Ümit olmasa,sanatta olmaz!.” Onunla başlar yazılar,şiirler,öyküler,romanlar ve kitaplar..

 

 Bir başkadır bu mevsimde duygular ve hatıralar. Onları söyler durur türküler. Bu anlar ve bu hatıralar için binlerce,hatta milyonlarca eser yazılmıştır. Yazı sanatı bu günlerde,bu aylarda daha bir coşkulu ve üretken oluyor. Sonbahar,bütün eserlere ve yapıtlara adeta İLHAM kaynağı oluyor. Belkide en anlamlı,en güzel yapıtlar bu mevsimde yazılıyor,yapılıyor.. 

 

 Sanatın tam olarak,günü,ayı,mevsimi,yılı yok!. O her anda vardır. Onun için zaman ve mekan unsuru pek işlemez. Fakat,bazı özel işlevler ve durumlar sanatı etkileyebiliyor. Örneğin,yaprakların solup,düşmesi gibi.. Bu,sanat için özel bir durumdur.. Sanatçılar,bunu en iyi şekilde anlatmaya devam ediyorlar..   BİZDEN SİZE SAYGILAR!.