SEYAHAT GÜNLÜĞÜ

  • Yazar :Hayrettin Oğur
  • Eklenme Tarihi :23.08.2022 11:29

Biz buna “Turizm Günlüğü” desekte olur. Ama,bu konunun temelini seyahat oluşturduğuna göre önce ona bir bakmak lazım. “Gezmek,dolaşmak” anlamını da taşıyan seyahat yıllar önce,yeni yerleri görmek,tarihi ve kültürel yerleri keşfetmek ile başlamıştı. Önceleri bu genellikle  deniz yolu ile yapılırdı. Keşifler,böyle başlamıştı.Gemiler,vapurlar ile yeni yerler keşfediliyordu. 

 

Yıllar önce seyahat eden kişiler,ticari konularda da öneli gelişmeleri başlatmış oluyordu. 1800’lü yıllarda seyahat eden kişilere ilk kez TURİST denilmeye başlanmıştı. Turizm kavramı ise,1811 yılında İngiltere’de yayınlanan bir dergide kullanılmaya başlanmıştı. Avrupa’da ilk seyahat acentası,1945 yılında kurulmuştu. Daha sonra bu sektör hızla ilerlemiştir. 

 

Turizm için söylenen bir çok anlamlı deyim de vardır. Örneğin;”TURİZM HİZMETLE GELİŞİR,SEVGİ İLE BÜYÜR!.” Yurdumuzdan hoşnut ayrılan her turist,bizim yeni dostumuzdur.. Memnun ayrılan her kişi,daha çok turist demektir.. Turizm,bacasız sanayidir. Turizm,insanları kaynaştıran en önemli sevgi bağıdır.. Bu ve bunlara benzer daha bir çok farklı cümleler de vardır. 

 

Ayrıca,bu sektörün gelişip,ilerlemesi diğer bütün meslekleri de olumlu olarak etkilemeye devam etmektedir. Ekonomik girdisinin yanında bir çok faydası da bulunuyor. Onun için yapılan her etkinlik gayet önemli olmuştur. Daha çok tursit çekmek için yerel ve genel anlamda özel fuarlar,günler ve aktiviteler yapılıyor. Kültürel varlıkların ve doğal güzelliklerin de burada önemli bir yeri vardır. 

 

“Dünya Turizmi” böyle doğup,gelişmiştir.. İç ve dış seyahat olarakta ayrılabilen bu sektör için son yılarda,yazılı ve görsel medyada,sosyal medyada bir çok haberler ve tanıtımlar çıkmaktadır. Bu günlerde ve bu aylarda daha çok artan,yoğunlaşan turizmin faydaları saymakla bitmez.. BİZDEN SİZE SAYGILAR!.