SEVMEK Mİ, ANLAMAK MI?

  • Yazar :Hayrettin Oğur
  • Eklenme Tarihi :27.06.2022 11:19

En güzeli “anlayarak” yaşamak. En güzeli “bilerek” yaşamak.. En güzeli “özleyerek” yaşamak. Ama,hepsinden de güzel olanı SEVEREK YAŞAMAK.. Önce yaşamın kendisini olduğu gibi kabullenmek,sonra da içindeki bütün değerleri sırasıyla yaşamak lazım. Fakat,bu sıralamanın yeri,konumu,içeriği ve teması kişiden kişiye değişebilir. Böyle bir ihtimal var!.

 

Günlük hayatımızda varolan bütün olgularda,insanlığa faydalı değerler olmalıdır. Bunların başında gelecek yılları düşünmek ve ona göre çalışmalar yapmak lazım. Örneğin,ihtiyacı olanlara imkanlar çerçevesinde yardımlarda bulunmak,destekler yapmak başlı başına çok önemli bir konudur. “Yardımseverlik” konusu her zaman olumlu yansımalar ve dönüşler de getirir.

Yardımda bulunan her insan,huzur ve rahatlık içinde olur. Zaten bu ve buna benzer hemen her şey gönülden olur. Manevi yönü oldukça yüksektir.. Hayatın içindeki değerleri başkalarıyla paylaşmak ayrı bir önem taşır. Bu,duygusal konularda da böyledir. O zaman,önce anlamak gerekir hemen her şeyi. Bunun sanattaki yeri de her zaman ayrı olmuştur.

“Sevmekle-Anlamak” arasında çok güçlü bir bağ vardır. Bunlar bir birini tamamlarlar. Önce hangisi gelir?. Diye,bir soru gelirse akla. Bunun cevabı çok zor olmasa gerek. Severek anlamak!. Bam başka,güzel ve anlamlıdır. Anlayarak,sevmekte öyle!. İkisi aynı anda varolursa,daha bir güzel olur hayat.. Bu değerler için yoğun çabalar da harcanmalıdır..

Geçmişten geleceğe doğru taşınan,uzanan bu güzel ve anlamlı değerler,hayatımızda olsun hep!. Sanatımızda da!. Yazılarımızda da!. Bu güzel değerler,yaşamı daha bir anlamlı ve vazgeçilmez kılıyor. Onlarla devam etmeli bütün hayatlar.. Bu,mutluluğun da ilk adımlarıdır.. HEPİNİZE MUTLULUK DOLU YARINLAR DİLERİZ.