SATRANÇ DÜNYASI

  • Yazar :Hayrettin Oğur
  • Eklenme Tarihi :25.04.2022 09:50

Hepinize,sağlıklar ve esenlikler dileriz.. İyi bir hafta geçirmeniz dileğiyle bugünkü yazımıza başlıyoruz. Konumuz:Satranç.. Son yıllarda ona olan ilgi çok artmış durumda. Özellikle okulların girişimi ve çabaları bu ilgiyi gittikçe yükseltmektedir. O,dünyanın en eski sporlarından,beyin sporlarından biridir. Hala bu özelliğini ve güncelliğini koruması gayet önemlidir.

 Satranç Tahtası,İnsan Zihninin Jimnastik  Salonudur”  Satranç için böyle deniliyor. Onu böyle tarif ediyorlar.. İki oyuncu arasında satranç tahtası ve taşları ile oynanan bir masa oyunu;olarak tanımlanan bu spor için devamlı ve çeşitli turnuvalar düzenlenir. Hatta dünya çapında da yarışmalar yapılır. 32 adet satranç taşı ile oynanan oyunda,toplam 64 kare bulunuyor. Yarısı beyaz,yarısı siyah renkten oluşur.

 Bir beyin sporu olarak kabul edilen satrançta,şu ana kadar dünya çapında bir çok şampiyon çıkmıştır. Uluslararası buna benzer yarışmalar hep yapılır,hep devam eder. “Satranç Olimpiyatları” da yapılmaktadır. Çocukların ve gençlerin en çok rağbet gösterdikleri bu spor dalında yetişkinlerin de önemli yeri vardır. Küçük yaşta başlayan bu tutku,genelde hep devam eder..

 Geçen hafta kutlanan "23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramında" yoğun katılımlı satranç turnuvaları da düzenlendi. Bu turnuvalara yüzlerce genç katılım göstermiştir. Özellikle öğrencilerin çok ilgi gösterdiği turnuvalar bir şölen havasında yapıldı. Düzenli bir organizasyon sonucunda dereceye girenlere çeşitli ödüller de verilmiştir. Gayet başarılı turnuvalardı..

 

Hayatın her alanında yapılan sosyal faaliyetler ve etkinlikler,ilgiyle karşılanmaktadır. Sanatsal,kültürel ve sportif etkinliklere katılım ve alaka git gide artmaktadır. Sosyal yaşamın gereği olan bu yöndeki aktivitelerin ve etkinliklerin her zaman yapılmasında fayda vardır. Günlük yaşamın en önemli yönlerinden biri de budur.. MUTLULUKLAR VE BAŞARILAR DİLERİZ!.