NOSTALJİDEN ESİNTİLER

  • Yazar :Hayrettin Oğur
  • Eklenme Tarihi :20.01.2023 09:36

Geçen zamanlardaki en önemli konu,”Nostaljidir..” Orada şekillenir bütün hatıralar. En önemli anılar. Başlı başına ayrı bir konu olan nostaljinin gelecek yıllara da önemli faydası olacaktır. Orada geçmişte kalmak için değil. Geçmişe takılıp kalmak için değil. Geçmişte yaşamak için de değil. Onlara gerekli değeri vermek için onları hatırlayıp,yazmak lazım. 

“Nostaljinin anlamı” tam olarak,gemişe özlem. Geçmişi yeniden yaşama isteği değil bu. Geçmişi anımsatıyor,ama bir bütün olarak onu yansıtmıyor. Şöyle izah edelim:eski bir şarkıya,nostalji müziği denildiğinde onu yeniden yaşatmak yoktur burada. Hatırada kaldığı için ve iyi bir eser olduğu için yeniden söyleniyor. Diğerlerinden farklı olduğu içindir. 

“Nostaljide özlem” bunu bu haliyle anlatabiliriz. Evet,özlemleri çağrıştırıyor. Onları hatırlatıyor. Özletiyor da!. Ama,yeniden yaşatmaz. Bu sadece müzik için geçerli değil. Diğer konular için de aynı durum söz konusudur. Örneğin,edebiyatta da “nostaljik esintiler” vardır. Orada da bir çok eser bu kategoriye girer. Burada geçmişi düşünmek var,ama yaşamak yok!. 

“Nostaljiden önce” geçmişte meydana getirilen eserleri böyle anmak mümkün. Zaten konunun ana teması,ana fikri de budur. Ondan önce başlayan ve onunla devam eden güzel esintilerdir bunlar. Geçmiş zamanların güzel anlarını,anlamlı yapıtlarını yeniden hatırlamaktır. Yeniden hatırlatmaktır!. 

“Nostaljiden sonra” hayatın devam etmekte olan yeni eserleridir. Günün birinde beklide onlar da "nostalji" olacaklar. Ama,önce en iyi şekilde onları bilmek ve anlamak gerekir. Bu,her dönemde böyle olmuştur. Geçmişin güzel eserleri,devamlı geleceğe akar. Sevda gibi!. Hayat gibi!.  SAYGILARIMIZI SUNARIZ!.