NİSAN YAĞMURLARI

  • Yazar :Hayrettin Oğur
  • Eklenme Tarihi :20.04.2022 09:34

Her günün,her ayın,her mevsimin,her yılın kendine özgü özellikleri vardır. Onunla anılırlar!. Bu ay,Nisan ayı da kısa yağmurlarıyla akla geliyor. Bu ayda yağmur az yağar,öz yağar. Faydaları saymakla bitmez.. Nisan yağmurları bir başka oluyor!. Ona bir çok şiirler,öyküler,romanlar da yazılmaktadır. Sanki o,duygu yüklü mü ne?. Baharın son yağışları,son hasretleri ona ait..

 Eski yıllarda,eski dönemlerde bu ayda yağan yağmurların kaplara doldurulup,saklandığı biliniyor. Hatta,şifa niyetine kullanıldığı da belirtilmiştir. Bu aydaki yağışlar,"hem çok bereketli,hem de çok verimli" olarak kabul ediliyor.Bu yağmurlar;BERRAK ve SAF!. Gökyüzünden süzülüp gelen hemen her damlasının bir çok faydası da bulunuyor.

 Bu mevsimde,özellikle bu aydaki yağmurların,insana zindelik ve enerji verdiği de anlatılıyor. Doğal ve madeni miktarının yüksek olduğu söylenen bu yağışlar,her zaman ümitle beklenir. "Elbette,en büyük faydası,ürünlere ve toprağa olmaktadır." Sonra da çiçeklere!. Yararları bu denli çok olan NİSAN YAĞMURLARI  edebiyat alanına da esin kaynağı olmaktadır. Ona dair binlerce şiir yazılmıştır.

 Üretim alanındaki faydaları bilimsel olarakta araştırma konusu olmuştur. Buradaki çalışmalarda,bu zamanda düşen yağışların doğaya coşku verdiği de tespit edilmiş durumda. Belirli aralıklarla ve kısa sürdüğü için de sanatın vazgeçilmez konusu olmaya devam etmektedir. Zira,kendisinin  bir sanat edasıyla yağdığını ve özlem dolu olduğunu belirtmek gerekir. Hasretin yağmurdur o!.

 İşte doğa,bu ve buna benzer güzellikleri devamlı sunmaktadır. Onunla yaşam daha bir farklı,daha bir güzel oluyor. Yaşama olan tutkumuzu doğa,her zaman en iyi şekilde ve özel olarak anlatıp,sunmaktadır. Doğayı sevmekle başlayalım hayata.. SEVGİ DOLU BİR HAYATINIZIN OLMASI DİLEĞİYLE!.