MEVSİMLERİN ÖZELLİĞİ

  • Yazar :Hayrettin Oğur
  • Eklenme Tarihi :03.02.2023 09:47

Her mevsimin kendine göre bir özelliği vardır. Sadece mevsimlerin değil,günlerin,ayların hatta yılların bile kendine göre "özel" bir durumu bulunuyor.Özellikleri kendi içinden,doğanın içinden geliyor. Burada,genelde dört mevsimden söz edilir. Aslında,bu sayı daha çoktur. Başlayan her mevsimden önce,başka iklimler de var. Biten her mevsimden sonra da!. 

Mevsimin tanımı şöyle yapılıyor: ”Yılın güneşten ısı,ışık alma süresi ve dolayısıyla iklim şartları yönünden farklılık gösteren,yaklaşık olarak üçer ay kabul edilen,ilkbahar-Yaz-Sonbahar ve Kış olarak adlandırılan dört bölümden her birine verilen isimdir. Atmosfer olaylarının belirlediği zaman dilimidir..”  Bu tarife “tabiatın zamanı” da diyebiliriz. 

Doğanın ve dünyanın içinde bulunan "her anın" ayrı bir özelliği vardır. Ayrı bir önemi vardır. Bu bilinen mevsimler dışında,anlamı olan iklimler de bulunuyor. Örneğin,”Yağmur Mevsimi” denilen yağışların çok olduğu günler ve aylar meydana geliyor. Ayrıca,sıcak iklimi-soğuk iklimi-hasat iklimi olarak isimlendirilen mevsimler de vardır. Bir de “Çiçek Mevismi” de.. 

Mevsimi olmayan çok önemli olgular da bulunuyor. Bir kaçını şöyle sıralayabiliriz: Hasretler,özlemler,hüzünler,ümitler,sanatlar,sevgiler ve mutluluklar.. Bunların mevsimi olmaz!. Onlar;her mevsimde,her iklimde ve her senede devamlı varlar. Hep varlar!. Hiçbir şey,hiçbir zaman onları değiştiremez. Onlar,yaşamın "vazgeçilmez" güzel unsurlarıdır. 

Yaşamın mevsiminde en güzel hislerin ve coşkuların da olduğunu belirtmeliyiz. Onlar,dünyaya ve hayata anlam katarlar. Değer katarlar. Sevginin ve mutluluğun yerini hiçbir şey tutamaz. Onlar;binlerce iklime,milyonlarca güne ve yıla bedel. Bütün zamanlara da!.  EN İYİ DİLEKLERİMİZİ SUNARIZ!.