MAZİDEN GÜNÜMÜZE - Hatay Gazetesi

MAZİDEN GÜNÜMÜZE

  • Yazar :Hayrettin Oğur
  • Eklenme Tarihi :24.01.2023 10:27
  • Güncelleme Tarihi : 24.01.2023 13:17

Geçmişten bugüne kala hemen her şey hatıralarda yerini almaya devam eder. Onlar,mazinin bize armağanı gibi.. Onlar,bize geleceği anımsatır. Onlar,bize günlerden önce,aylardan önce,yıllardan önce kalan birer anı olarak yarınlara akar dururlar. Anılarla yarınlara gitmek ne güzel!. Onlara böylece,gerekli değeri de vermiş olacağız. 

“Mazinin anlamı” onu anlatmak için çok şey yazmak lazım. Onun anlamı cümlelere bile sığmaz. Onun için binlerce şiir yazmak gerekir. Yüzlerce kitap!. Bu nedenle,geleceği yazmak daha “iyi” olacak. Yarınları yazarken,maziye de yer verilmesi gerekir. Geçmişin hatırına,geleceği yazmalıyız!. Bu konuda yazılan her eser,daha farklı olacak. 

“Mazinin anıları” anılarda yaşamak mümkün olmadığına göre,onlara yazılarımızda ara sıra yer versek,onları “unutulmayanlar” arasına koymuş oluruz. Hatıraları onlar süslemiş olur!. Dünün hatırası bu!. Geçen senelerin hatırası bu. Geçen bütün zamanların. Mazinin anıları için çizilecek her resim daha bir güzel olacak. Resimlerle onları anlatmak mümkün. 

“Mazinin zamanı” onun zamanı tam olarak,geçmiştir. Orada kaldı bir çok şey. Zaten ondan söz edilince akla ilk önce,geçmiş zamanlar gelir. Orada artık zaman “donmuş” olur. Onu,geriye çevirmek imkansız olduğuna göre,ancak halini ve hatırasını yazabiliriz. Bu bile onun için farklı bir öneme sahip olacak. Farklı bir değere!. Mazide zaman,sadece bir hatıradır.. 

“Mazinin sanatı” işte bu bitmez. Geçmişte her şey biter,ama sanat devam eder. SEVGİ de!. Geçmişten geleceğe devam eder. Sanatın bu özelliği var. Sanat mazide kalmaz. O,devamlı hayatın içinde olur. Zaman bile onu böyle etkileyemez. Belkide mazinin en güzel tarafı budur.  EN İYİ DİLEKLERİMİZLE!.