KÜLTÜR VE SANAT

  • Yazar :Hayrettin Oğur
  • Eklenme Tarihi :19.09.2022 12:25
  • Güncelleme Tarihi : 19.09.2022 12:26

Hayatın içinde var olan bir çok konunun başlangıcıdır,kültür ve sanat.. Onlar,yaşamın güzel sanatlar tarafında yer alıyorlar. İnsanlığın ve tarihin başlangıcından bu yana hep devam eden en önemli konulardır,diyebiliriz. İlk çağlardan bugüne devamlı,yaratıcı eserler ve yapıtlar meydana getirilmiştir. Mevsimler,yıllar,çağlar değişiyor;ama onlar hiç değişmiyor.

 Buradaki “Değişmiyor” deyimini şöyle açabiliriz. Aynı sanat,aynı kültür ama,çağa göre yenileniyor. Devamlı da güncelleniyor.. Yaratıcı eserler,günün teknolojisinden de faydalanmaktadır.. Sanatın kendisinin içinde devamlı gelişmeler oluyor. Yeteneğin en üst seviyesidir,demek mümkün. Geçmişte bu alanda yapılan hemen her yapıt,döneminin özelliğini de taşımaktadır. 

 Külür ile sanatın bir çok tanımı olsa da genel olarak şöyle tarif ediliyor:”Bir toplumun uygarlığı,eğitimi,üretimi ve sanatı o toplumun kültürüdür.. Kültür,hayatın bütün öğeleriyle alakalıdır. Bu nedenle sanat ve kültürü bir birinden ayrı tutamayız. İnsan kendi kültürel mirasını,birkimini öğrenir,yaşatır ve kendisinden sonra gelen kuşaklara en iyi şekilde anlattır..”

Bir bakıma onlar,üretimin de en başında yer alıyorlar. Güzel sanatların üretim alanıdır,onlar. Kültür,sanat,edebiyat ve müzik geçmişten geleceğe uzanan en önemli,en anlamı konulardır. Onlarla başlar bu yöndeki bütün eserler. Bunların yanında;tiyatro,sinema ve resimi de saymak gerekir. Yenilenen ve devamlı geliştirilen bu konunun yeri hayatın içinde sürekli kalacaktır.

 Elbette,yaşamın içinde sadece sanat ve kültür yoktur. Binlerce öğe ve binlerce konu daha vardır. Fakat,biz bunlardan güzel anlatımları ve güzel eserleri yazmaya çalışıyoruz.Yoksa,daha çok konunun mevcut olduğunu belirtmekte fayda var. Sanat bunların güzel ve sevgi dolu tarafıdır.. SAYGILARIMIZI SUNARIZ!.