KİTAPLARIN GÜNLERİ

  • Yazar :Hayrettin Oğur
  • Eklenme Tarihi :17.11.2022 09:07

Son zamanlarda kitap için bir çok etkinlik düzenlenmeye başlandı. Kitabı ve okumayı sevdirmek için yapılan bu etkinlikler  “Özel Günler “ olarak adlandırıldı. Kitabın özel günlerinin olmasının bir çok faydası vardır. Okumanın ne kadar önemli olduğu bir kez daha vurgulanmış oluyordu. Bu günlerde yazarların kitaplarını tanıtması ve imzalaması da gayet önemliydi.  

Hatay’da,önce Samandağ İlçesinde,sonra da İskenderun’da yapılan bu etkinliğe,şimdi de Antakya’da “Hatay Kitap Günleri” eklenmiş olacak. Yoğun ilgi gören bu özel günlerde bir çok yeni eser de yerini almış oluyordu. Yazarlar da okurlarıyla tanışma ve sohbet etme imkanına kavuşmuş oldu. Kitaba olan değer böylece daha bir artmış oluyordu. 

Bu günlerin diğer sanat dalları için de devamlı yapılmasında fayda vardır. Örneğin,resim ve tasarım sergileri oldukça önemli bir yer tutar. Ayrıca,el işi,dokumacılık ve yöresel ürünlerin de "özel sergi" günleri olmalı. Onlar da sanat dünyasında sürekli yer almalıdır. Elbette,her zaman kitabın yeri ayrı olacak. Onun eserleri bunu fazlasıyla hak ediyor. 

Fuarlar,özel günler,sergiler ve festivaller her zaman yapılmalı ve bu yapıtlar devamlı teşvik edilmelidir.. Son olarak yapılan kitap günlere binlerce kişinin yoğun ilgi göstermesi de bu yöndeki etkinliklerin önemini net bir şekilde anlatıyordu. Tanıtımın ve aktivitelerin yan yana gelmesini sağlayan bu özel günlerin artarak devam etmesini diliyoruz. 

Sanatın eserlerini anlatmanın,göstermenin,tanıtmanın ve sergilemenin en iyi yolu budur. Bu özel günlerde,özel meraklar ve özel değerler artar. Gelişir de!. Sanatla dolu günler,günlük hayata da olumlu katkılar sağlar. Sanatla hayat yan yana olur. İç içe!. Bundan daha güzeli olmaz!.  BÜTÜN GÜZELLİKLER SİZLERİN OLSUN!.