KİTAP DÜNYASI

  • Yazar :Hayrettin Oğur
  • Eklenme Tarihi :20.10.2022 09:53
  • Güncelleme Tarihi : 20.10.2022 10:26

Yaşadığımız bu güzel dünyamızda,her şeyin bir yeri vardır. Dünya,hayatın kendisini her zaman içinde barındırır. Hayatla dünya arsında çok anlamlı ve çok güzel bağlar mevcuttur. Her ikisi hemen her konuda devamlı beraberler. Bu geçmişte böyleydi,gelecekte de böyle olacak!. Bir bakıma;dünya hayatı güzelleştiriyor. Hayatta dünyayı!.

 “Kitap Dünyası”  bu dünyanın dışında değil. Farklı ve ayrı bir yeri de olsa o,dünyanın tam içindedir. Yaşamın tam içindedir!. Konuları da hayattan ve dünyadan alınır. Toplumsal ve sosyal yaşamdan alınır. Bir de özlemlerden!. Her kitapta mutlaka hasretler de oluyor. Onlar bunu en iyi şekilde dile getiriyorlar. İlk yazılan eserden bu yana hepsinde de SEVGİ vardı.

Yazarlar,sanatçılar konularını en iyi dille ve en iyi cümlelerle yazmaya gayret gösterirler. Bir bakıma,edebiyatın yansımasını orada görmekteyiz. Özenerek ve düşünerek yazılan bu eserler,yıllar boyunca geçerliliğini korumaktadır. Zamanın ve duyguların yeri orada bulunur. Kitaplarda!. Bilimsel kitaplardan tutun;deneme,şiir,öykü ve romanlar devamlı geleceğe akarlar.

Kitabın tarihi bilgilerine baktığımızda:dünyada yazılan ilk kitap Kuzeybatı Çin ülkesinde bulunmuştur. Söz konusu bu kitap M.S 868 senesinde yazılmıştır. Adı da “Elmas” olmuştur. İlk kitabın ismi madenden alınmıştır. Elmas gibi olsun istenmiştir.. Ülkemizde ilk kitap basımı ise 1729 yılında gerçekleşmiş. Yani mabaanın buluması tarihine denk gelmiştir.

Her eser geçmişten geleceğe bir yolculuk gibidir. Hem de çok uzun bir yolculuk.. Yazarlar,en güzel dille eserlerini meydana getirip okuyucuya,halka sunarlar. Bütün yapıtlar,yüz yıllar boyunca hayatımızda yer alırlar. Onların sayfaları solsa bile,kendileri hiç eskimezler!.  BİZDEN SİZLERE SAYGILAR!.