KELİMELERİN DÜNYASI

  • Yazar :Hayrettin Oğur
  • Eklenme Tarihi :19.12.2022 10:48

Dünyanın ve hayatın bütün güzelliklerinin sizlerin olması dileğiyle yazımıza başlıyoruz. Bu makalede “Kelimeleri” konu almaya çalışacağız. Çok kullanılan,az kullanılan sözcükleri anlatmak istiyoruz. Bir de konuşma ve yazma dilinin ne kadar farklı olduğunu siz sayın okurlarımıza arz etmek istiyoruz. Herşeyden önce şunu belirtelim;hayatımız bu kelimelerle geçiyor. 

Günlük yaşamın vazgeçilmez unsuru olan dil ve onun cümleleri her zaman çok önemli yer tutmaktadır. İfade şekli daima öncelikli olmuştur. Bir konuyu anlatmak,en az onu yaşamak kadar önemli olsa gerek. İyi anlatıldığında,mutlaka olumlu sonuçlar elde edilecektir. Bunun için dersler bile anlıyor,desek yeridir.Hitabet işi asında sanatın da konusudur. 

Ama,biz en çok “Yazı Yazma” sanatıyla ilgilendiğimiz için dil bilgisinin bu yönümü inceleyeceğiz. Yazının sadece edebiyat için değil,yaşam için de önemli olduğunu belirtmek lazım. Yazı yazma sanatı,diğer bütün sanatların önündedir. O,diğer sanatları özüdür. Sözüdür!. Meydana getirilen her eser cümlelerle,kelimelerle ifade edilir. Hem de en iyi şekilde.. 

“Kelimelerin Dünyası” farklı bir dünya. Onu farklı kılan içeriği,yapısı ve vurgusudur. Sözcüklerle hemen herşeyi anlatmak mümkün. Benimsetmekte.. Sevdirmekte!. Genel kültürün ilk başlığı onundur.Onun ne kadar etkileyici olduğunu en çok yazarlar ve sanatçılar bilirler. Sadece bir anlık bir etki değil bu. Bazen onun tesirinin senelerce sürdüğü bile görülmüştür. 

İster yazarak,ister anlatarak mutlaka onlara ihtiyacımız oluyor. Kelimelere!. Onlarla hem konuşur,hem de yazarız. Hem de öğreniriz..Böylece onların ne kadar değerli olduğunu bir kez daha vurgulamış olduk. Bir de onların bu özel değeri hiç azalmaz. Devamlı artar. Bir ömür boyunca hem de!. HEPİNİZE SAYGILARIMIZI SUNARIZ!.