HER MEVSİMDE ÇEVRE

  • Yazar :Hayrettin Oğur
  • Eklenme Tarihi :29.09.2022 10:23

Çevrenin mevsimi yok!. Belki de bir çok şeyin mevsimi oluyor,dönemi oluyor. Ama çevrenin olmaz. O,sürekli yaşamın,doğal yaşamın içindedir. Çevre gönüllülerinin yıllar önce başlattığı anlamlı çalışmalar bugün gayet iyi seviyede seyrediyor,diyebiliriz. Elbette,sadece onların çalışması ile bu işler tam olarak rayına oturmayabilir. Onun için buna herkesin destek yapması lazım. 

Ama “Çevre Gönüllülerinin” hemen her çalışması çok değerlidir. Onlar daha yaşanır bir doğa,daha yaşanır bir dünya için  gönüllü olarak ve özveriyle çalışmaktadır. Özellikle doğal kaynaklara ve onların geleceğine sürekli vurgular yapmaya çaba gösteriyorlar. Hep beraber yaşadığımız bu evrende,yarınlar için,temiz ve düzenli bir dünyanın olmasını kim istemez ki?. 

Çevre;insanların ve diğer canlıların hayatları boyunca ilişkilerini sürdürdükleri ve karşılıklı olarak etkileşim içinde bulundukları,fiziki,biyolojik,sosyal,ekonomik ve kültürel ortamdır. Canlı varlıkları etkileyen dış tesirlerin bütününe çevre deniliyor. Özellikle doğal kaynakların kollanılıp,korunması ve onlardan en iyi şekilde faydalanılması bu konunun temelini oluşturuyor. 

Bütün mevsimlerin konusu durumunda olan "Çevrecilik" için yapılacak olan en ufak katkı bile çok anlamlı olacaktır. Her mevsimde doğanın korunması ve onun kaynaklarının devamlı temiz tutulması konusu sürekli gündemde olmalıdır. Kendiliğinden gelişip,ilerleyen tabiat varlıklarının gelecek nesillere en iyi şekilde bırakılması için yoğun çabaların yapılmakta olduğunu görüyoruz. 

Her sabah bize gülümseyen güzelim hayat ve doğa için elimizden geleninin fazlasını yapmamız lazım. Tabiatla iç içe yaşadığımıza göre ve ona daha çok ihtiyacımızın olduğuna göre,çevreye gereken değeri her zamanda ve her yerde vermeliyiz. “İyi bir çevre” sağlık ve mutlulukta getirecektir. SAYGILARIMIZI SUNARIZ!.