HATAY’IN KÜNEFESİ AVRUPA’DA

  • Yazar :Hayrettin Oğur
  • Eklenme Tarihi :23.11.2022 09:26

HATAY,her konuda ilerlemeye,gelişmeye devam ediyor.. Sadece Gastronomi alanında değil,bir çok konuda bu gelişmeler yaşanmaktadır. Tarhi,kültürel ve doğal yapısıyla Hatay,Akdeniz’in en önemli şehri olma yolunda ilerliyor. İlin tanıtımının en iyi şekilde yapılmasının burada önemli katkıları vardır. Önümüzdeki yıllarda ve dönemlerde bu gelişmelerin daha da artacağına inanıyoruz.. 

Hatay’ın 2008 yılında ilk tescil ettirmek için başvurduğu “Künefe” bugün artık her yerde tanınmaya başlandı. Onun özel mamülü ve yapısı herkesin dikkatini çekmektedir. Onunla başlayan yöremizin özel ürünlerinin “tescil” çalışmaları hiç durmadan devam ettiriliyor. Künefe’den sonra Hatay’ın ipeği de aynı değeri görmektedir. Diğer yöresel ürünler de!. 

İlimizin ve yöremizin tarihi ve kültürel zenginliklerinin de tanınmaya ve ön plana çıkmaya başladığını belirtmek lazım. Tarihi ören yerlerinin sırayla “Dünya Mirasına” alınma çalışmaları da yapılmaktadır.. Bunlar gayet yerinde ve güzel çalışmalar. Anlamlı ve değerli haberlerdir. Medeniyetlerin kenti HATAY,artık özel ve yöresel ürünleriyle de tanınmaya başlıyor!.  

"HATAY'ın Meşhur Künefesi Avrupa'da.."  ATSO’nun uluslararası coğrafi işareti için başvurduğu Antakya Künefesi,Avrupa Birliği Resmi Gazetesi’nde de yayınlanarak, 3 aylık askı süresi sonunda Hatay'ın uluslararası tescilli ilk ürünü olacak.. Bu anlamlı haberi diğer  mamüller ve özel ürünler için de verme zamanının geleceğine inanıyoruz. 

Bu konudaki haberlerin Avrupa basınında yer alması gayet sevindiricidir. Meşhur künefe ile başlayan bu anlamlı ve değerli yolculuk,daha çok uzun sürecek. Zira,İlimizde daha bir çok özel ürün ve doğal güzellikler bulunuyor.. SEVGİ VE SAYGILARIMIZLA!..