HASAT ZAMANI

  • Yazar :Hayrettin Oğur
  • Eklenme Tarihi :04.07.2022 11:28

Dünyanın ve hayatın bütün güzelliklerinin sizlerin olması dileğiyle bugünkü yazımıza başlıyoruz.. Yaz döneminin en önemli işlevi ve icraatı olan HASAT ZAMININDAN söz etmeye çalışacağız. Haziran ayında başlayıp Eylül’e kadar devam eden ürünlerin toplanması çalışmaları genelde bereket ve şenlik gibi geçer. Biz buna “ürün festivali” diyelim.

 

Ürünlerin olgunlaşmasından sonra alınması,toplanması ayrı ve özel bir keyif veriyor. Bunu yaşayanlar çok iyi bilir!. Bu,bütün ürünler için geçerlidir. Ama,en başa pamuk,buğday ve zeytini yazmak gerekir. Onların bir de harman yerleri olur. Ailece de yapılabilen bu zevkli ve neşeli "Hasat Günleri" bir çok türküye de konu olmuştur. Bir çok şair bu günleri anlatan önemli şiirler yazmıştır..

 

Yaz aylarının bir başka özelliği de,turizmin ön plana çıkmasıdır. Ayrıca,festivallerin,şenliklerin ve fuarların da bu dönemde çok daha fazla artışlar gösterdiğini belirtmek lazım. "Tarım ve Turizm" burada aynı anda gelişip,ilerliyor. İkisi de gayet önemlidir. Bu mevsimdeki ürünler,yıl boyunca beklenen ve özlenen durumda olduğu için ayrı bir öneme sahiptir.

 

Mutlaka diğer aylarda da bunun gibi üretimler ve çalışmalar yapılmaktadır. Fakat,yazda hemen her konuda daha bir farklı durumlar ve hasatlar yapılır. Turizm için de aynı şeyleri söylemek mümkündür. Burada hem üretici hem de tüketici için geniş seçenekler oluşmaktadır. İmalatın çok fazla artış göstermesi,tüketicilerin lehine bir durum oluşturuyor.

 

Son yıllarda modern araç ve gereçlerle yapılan imalatlar ve hasatlar kalitenin de yükselmesine neden oluyor. Ondan sonra,pazarlama,tanıtım ve satış işlemleri başlıyor. "Yaz Mevsimi" bereketli bir mevsimdir.. Bolluğun ve verimin arttığı zamandır. Bu aylarda hava da sıcak olur,hayatta öyle!.  GÜZELLİKLERLE DOLU YARINLAR DİLERİZ!