GÜZEL SANATLAR

  • Yazar :Hayrettin Oğur
  • Eklenme Tarihi :07.12.2022 09:37

 

Sanatı yazmaya devam!. Zira yazının da en güzel yönü odur. Hem görsel hem de yazısal sanat türleri çağlar boyunca her zaman ÖZEL olmuştur. Evet,Sanat Özeldir!. Güzeldir de!. Onun yaşama çok olumlu katkıları oluyor. Devamlı oluyor!. Onun içinde hayata dair çok şey vardır. Yaşamın en anlamlı temaları ve olguları ondadır. O, "yaşam sevincini" de en iyi şekilde anlatır

 “Güzel Sanatlar” için bir çok tarif ve anlatım vardır. Fakat en çok kullanılan tanımı şöyle oluyor:”Güzel Sanatlar,güzellik ve zevkle ilgilenen sanatlar için kullanılan bir ifadedir.Resim,heykel,mimarlık,müzik ve şiirden oluşan beş başlıca sanat alanını kapsıyor..” Sadece bunlar değil.. Bir de bale var,sinema ve tiyatro da var.. Hatta,tasarımı ve dizaynı da bunlara ekleyebiliriz.   

Edebi eserlerin ana başlığı da odur. Bir çok yönü bulunan bu konunun en önemli özelliği,mazide kalmamasıdır. Geçmiş zamanların yıpratamadığı,solduramadığı nadir öğlerin başında “sanat vardır.” O,zamandan önce,yıllardan önce,çağlardan önce devamlı vardı. Zaman onunla akar.. Sanatı böylesine etkileyici ve güzel yapan onun yaratıcı özelliğidir.                                                                                                            Kitapların,resimlerin ve şiirlerin anlattığı,yazdığı hemen her şey yaşamın içinden alınıyor. Ne yaşanıyorsa,o konu oluyor sanatçıya. Bir de sevgiler. Bir de hasretler. Bir de hüzünler.. “Sevgiye Özlemi” en iyi o anlatır. Ayrılığı da!.Sanat,sadece duygu ve düşünceleri yansıtmıyor,onlarla beraber saygıyı,dostluğu,kültürü ve mizahı da o yazar,çizer,anlatır..                                                                                                          En iyi mizah sanatın içinden çıkar. En iyi sevgiler de!. O,hayatın en ince çizgilerinin tam kaynağıdır. Temelidir!. Yıllar,yıllar boyu sürüp giden bu güzelliklerin hiç sonu olmaz. SANAT SONSUZDUR!. Dünyada sonu olmayan belki de tek olay odur. Onun sonsuzluğu güzelliğindendir!.  BÜTÜN GÜZELLİKLER SİZLERİN OLSUN!.