GÜNDEMİN HABERLERİ

  • Yazar :Hayrettin Oğur
  • Eklenme Tarihi :18.04.2022 10:11

 “İyi Haftalar” dileğiyle bugünkü yazımıza başlıyoruz.. Gündemde bir çok konu yer alıyor. Hepsini aynı anda yazmak pek mümkün değil. Fakat,sanat ve kültür alanında öne çıkan bazı başlıkları bu makalemizde sıralamak istiyoruz. Yaşamın en yaratıcı,en üretken tarafı olan sanatın içinde olan konuları değerlendirmeye çalışacağız. Bahar aylarıyla başlayan ve yaz döneminde de devam edecek olan bu önemli etkinliklerin bütün bir yıla yayılmasını da dileriz..

 

Gündem Haberlerimizin ilk konusu köşe,makale yazarlığı.. Bugün,”18 Nisan Köşe Yazarları Günü” olarak anılıyor. Böyle bir günün olması gayet anlamlı ve yerindedir. Gazetelerde,dergilerde,makale,köşe yazarlığı yapan değerli yazarların böyle özel bir günde anılması oldukça önemlidir. Zira onlar,toplumun duygu ve düşüncelerini kendi yorumlarına göre anlatmaya hep özen gösterirler.

 

Eskiden bu türden yazılara “FIKRA” yazarlığı deniliyordu. Türk Edebiyatında fıkra ve makale türü ilk yazılar,gazete ve dergilerin yayınlanmasıyla başlamış oldu.İlk gazete,1831 yılında yayın hayatına girmiştir. İlk makale yazarlığının 1860 yılından itibaren başladığı belirtiliyor. Daha sonra bu türden yazılar,giderek gelişip artmıştır. Her gazetede,her dergiden bu yazılar çıkmaya devam etti.

 

Gündemimizde ikinci konumuz,sanat ve kültür etkinlikleri olsun. Herşeyden önce burada yapılan aktivitelerde ve fuarlarda “SANAT VE KÜLTÜR SOKAĞI” gibi çok önemli çalışmalarda da bulunuluyor. Onlara ait temsili bir sokağın olması çok anlamlıdır. Çok güzeldir!. Söz konusu sokaklarda,sergiler daima ön plana çıkar. Resim ve kitaplarla da bu tamamlanmış oluyor.

 

Geçmişten geleceğe doğru uzanan bu konuların,bütün bir yaşamı kapsadığını söylemek,anlatmak istemiyoruz. Elbette,hayatta daha bir çok olgu ve konu vardır. Hepsinin kendisi ve yeri ayrı bir değerdedir!. Biz yaşamın en yaratıcı,en ince,en güzel duygularını anlatmaya çalışıyoruz. Hayata bu güzelliklerle bakmak istiyoruz. Ama,yaşamın hepsi,her şeyiyle çok güzel olduğunu belirtmeden de geçemeyeceğiz.. MUTLU GÜNLER DİLERİZ!