GÜNCEL EKONOMİ

  • Yazar :Hayrettin Oğur
  • Eklenme Tarihi :12.01.2023 09:11

Günlük yaşamın içinde var olan bir çok değer vardır. Bir çok önemli konular vardır. Bunları kendi yazılarımızda,kendi makalelerimizde devamlı yazmaya çalışıyoruz. Belkide en çok SANATI yazıyoruz. Onun da,bunu hak ettiğini düşünüyoruz. Fakat,onun dışında bir çok konunun hayatın içinde olduğunu da biliyoruz. Onları da yazmaya çaba sarfederiz. 

 

“Ekonomik yaşam” bunun ne kadar önemli olduğunu anlatmaya gerek yok!. Önemi hayatın her alanında ve her yerinde geçerlidir. Her zamanda da!. Yaşamla dolayısız bağı olan bu konunun tarihler öncesinde başladığını görüyoruz. Yazılı tarihler başlamadan önce de o vardı. Zira,hayatın ikamesi için onun mutlaka olması gerektiğini belirtmek lazım. 

 

“İktisadi veriler” en önce incelenmesi gereken konuların başında yer alırlar. Bu verilerin “iyi” çıkması durumunda çok olumlu yansımaları da olacaktır. Oluyor da.. Genel ve yerel bazdaki iktisadın bir çok alt başlığı da bulunuyor. Bunların başında,üretim-tüketim ve ticaret geliyor. Daha sonra,tanıtım,pazarlama,borsa ve piyasa geliyor. 

 

“Üretimin ekonomisi” bu konunun en önemli aşaması,ilk aşaması budur. ÜRETİMDİR!. Onunla başlar bütün ekonomiler. Buradaki,bolluk,verim ve kalite iktisadın temelini oluşturuyor. Daha çok üretim,daha çok verim ve rahatlık demektir. Tarımsal ve sanayi imalatının ekonomiye nasıl katkılar yaptığını biliyoruz. Bunun da sürekliliği vardır. 

 

“Hayatın ekonomisi” o sona yazılacak durumda değil. Ama,konunun devamı için mutlaka bilinmesi gerekir. İktisadın yaşamdaki seçkin yerini en iyi şekilde bilmemiz gerekiyor. Bu,geçmişte böyleydi. Gelecekte de böyle olacak!. Yaşamın olduğu her alanda EKONOMİ de olacak!.  BİZDEN SİZE SAYGILAR!.