GEÇMİŞTEN GELECEĞE

  • Yazar :Hayrettin Oğur
  • Eklenme Tarihi :10.08.2022 10:28

Bu,bir öykü gibi!. Bunu herkes kendine göre yazabilir. Bazıları geçmişim anısını anlatırken,yazarken;bazıları da geleceği,yani yarınları konu alır. Geçmiş zaman,gelecek zaman derken bir de şunda yaşamakta olduğumuz zaman da vardır. İşte o,dün ile yarının tam ortasında olur. Yani o,bugünün öyküsü!. Hem mazinin hem de geleceğin izlerini taşır. Kendi de çok anlamlıdır.

Bu sadece zaman açısından değil. Yaşamın her alanında devamlı var olan bir olgudur. Maziden geleceğe uzanmak başka bir sanat dalı gibi duruyor. Yaşamın sanatı bu!. Tarihlerin hepsi geçmişin konusu olarak tanımlanır.  Beklentilerin ve yaşam sevincinin konusu ise geleceğin içindedir. Tarihte önemli,gelecekte!. Ama,her zaman yazdığımız gibi;yarınların daha bir önde olduğumu bir kez daha belirtelim.

Zamanın kavramını tam olarak ifade etmek zor gibi geliyor. Bilim adamları,özellikle fizikçilerin bu konuda yıllardır yapmakta olduğu araştırmalar da vardır. Onların ortaya çıkardığı bir çok çeşit bulunuyor.Örneğin;Değerler dizisi vakit-Coğrafik zaman-Şimdiki zaman-Yaşanmakta olan zaman-Objektif zaman-Takvim ve saat vakitleri gibi önemli bulgular elde edilmiştir.

 

Her ne başlıkla ve isimle gelirse gelsin o,devamlı hayatımızın içindedir. Olmaya da devam edecektir. O halde,onu en iyi şekilde kullanmak ve yönledirmek için çabalar sarfedilmeli. Yaşamın kalitesini,anlamını ve güzelliğini zamana yansıtmasını bilmeliyiz. Zamanın içindeki bütün hayatların;iyilikle ve sevgiyle akmasını isteriz!.Geçmişten geleceğe doğru..

 

Sanatın ve sevginin böyle bir durumu yoktur. Zira,onlar özel konulardır. Her zamanda,her anda,her yılda,her mevsimde,her günde onlar vardır hep. Bu durum onları,daha kalıcı,daha değerli yapıyor. Zaten özel olan her şey daima en öndedir,en anlamlıdır,en güzeldir.. SAYGILARIMIZLA!.