GASTRONOMİNİN ANLAMI

  • Yazar :Hayrettin Oğur
  • Eklenme Tarihi :13.12.2022 09:54

Yaşam bütün hızıyla akıp giderken,onunla değişen bir çok şey de oluyor. Yıllar geçiyor,zamanlar geçiyor;değişiyor hayatta.. Zamanla zaman bile değişiyor.. Hayatla hayat!.   Bu makalemizde "Gastronomi" ele almak istiyoruz. Aslında bu konu yeni değil. Yeni de çıkmadı. Fakat,gündeme yeni geldi,diyebiliriz..

  İnsanın temel ihtiyaçlarını devamlı karşılayan bu konu için son senelerde bir çok gelişmeler yaşandı. Ona verilen önem daha da artmış durumda. Yoksa o,yüz yıllardır devamlı vardı.. Şimdilerde onu anlatan,onun özelliğini anlatan bir çok etkinlik yapılıyor. Onun adına;günler,fuarlar, festivaller yapılıyor. Hatta,yarışmalar da.. Özellikle,yöresel ve organik yönü eskisinden daha çok anlatılmaya başlandı.

  Gıda sektörünün ve onu tanımlayan GASTRONOMİNİN yıldızı parlıyor. Onun bu gelişmesi turizme de olumlu katkılar yapmaktadır. Bakarsınız;ilerde "Gastronomi Turizmi" bile ortaya çıkabilir. Onun için özel günler yapılıyorsa,turizmle beraber neden yapılmasın?. Oldukça da rağbet göreceğinden eminiz. Her iki konunun yan yana gelmesi,zaten kaçınılmazdı..

  Her yol turizme ve ekonomiye çıkıyorsa,bundan böyle Gastronomi'ye de çıkabilir. Yöresel ürünlerin,mahalli kültürlerle birleşip gıda sektörü ile bütünleşebilir. Böylece bu başlıklar daha da değer kazanır. Bunun gıda konusu dışında bir çok gelişmesi de olabilirdi. Örneğin,"tanıtım" için bulunmaz bir fırsat olurdu..

  Günler,aylara;aylar, mevsimlere;mevsimler,yıllara hızla akıp giderken yaşama olan tutkumuzu daha da artırmalıyız. Dostluğa,kardeşliğe,sevgiye ve güzelliğe daha çok yer vermeliyiz. Herşey bu değerlerle başlamalı.. BİZDEN SİZE SAYGILAR!.