GASTRONOMİDE YERLİ MALI

  • Yazar :Hayrettin Oğur
  • Eklenme Tarihi :20.12.2022 11:50

"Yerli malı,bizim malımız.." Gayet güzel ve kalitelidir. Çokta verimlidir.. Hele,yöresel ve organik oldu mu,daha bir güzel oluyor. Kendi ürünümüz,kendi ürettiğimiz malımız her zaman çok daha "değerli" olacaktır. İmalat sanayinin en önemli özelliği konumunda olan,öz malımızın,yerli malımızın yerini hiçbir şey tutamaz. “Yerli malı kullanmalı..”  O,bizim sevdamız gibi!. 

Geçen hafta sonunda “Hatay Gastronomi Evinde” yerli malı haftası etkinliği yapıldı. Yerli ve yöresel ürünler tek tek sergilendi. Özellikle öğrencilerin bu etkinlikte yer alması gayet önemliydi. Hatay ve Antakya yöresinin ürünleri en iyi şekilde tanıtılmış oldu. Ayrıca,günün ve haftanın önemi de bir kez daha anlatılmış oldu. Hatırlatılmış oldu!. Etkinlik ilgiyle izlendi.. 

Bu ve buna benzer aktivitelerin her zaman "özel" bir değeri oldu. Bundan sonra da olacaktır. Özellikle,yerli malın kullanılmasının gerektiğinin vurgulanması ayrı bir öneme sahip oldu. Yıllarca yapılagelen yemeklerin ve özel imalatların böylesi etkinliklerde yer almasının bir çok faydası vardır. Herşeyden önce bu “özel ürünler” unutulmamış oluyordu. 

Sadece “yerli malı” haftasında değil de,bunun devamlı yapılmasında önemli yararları olacaktır. Zaten,fuarlarda,özel günlerde ve festivallerde de buna benzer girişimler sürekli yapılıyor. Yöreye ait ürünlerin sergilenmesi ve onlara özel günlerin ayrılması tanıtım açısından da ayrı bir öneme sahip oluyor. Hem ürünler,hem de yörenin kültürü ve gelenekleri de tanıtılmış oluyordu. 

Bu nedenle,fuarların ve festivallerin yeri her zaman önem kazanmıştır. Böylece,var olan değerler en iyi şekilde tanıtılıp,anlatılmış olacaktır. Son zamanlarda bu yönde oldukça "olumlu" gelişmelerin de yaşandığını bir kez daha belirtmekte fayda vardır. Bunun devamını diliyoruz!. EN İYİ DİLEKLERİMİZİ SUNARIZ!.