GASTRONOMİ ŞEHRİ

  • Yazar :Hayrettin Oğur
  • Eklenme Tarihi :02.12.2022 09:16

En iyi dileklerimizi sunarak,yazımıza başlıyoruz.. Bugün, GASTRONOMİ’yi anlatmaya çalışacağız. Son yılların en gözde sektörü olma yolunda ilerleyen bu konuyu yerel ve genel olarak incelemeye çaba göstereceğiz. Bu alanda İlimiz Hatay,gayet iyi durumda.. Onun için bu makalemizde kendi yöremizden de söz edeceğiz. Zira,burada yüzlerce “yöresel ürün” bulunuyor. 

 

“Gastronomi Kenti,HATAY..” denilmesi gayet doğru ve yerinde oluyor. Kendine has mutfak,yemek ve gıda çeşitleri olan İlimizin ve yöremizin en önemli özelliği "Gastronomi" olmaya başladı,diyebiliriz. Bu özellik,yeni mi fark edildi?. Eskiden de yok muydu?. Elbette vardı!. Zaten,söz konusu ürünler hep geçmişten bugüne gelip,devam etmektedir.  

Yöresel ve organik mahsüllerin geçmişte kalmaması içindir yapılıyor,bu çalışmalar. Onların anlatımı ve tanıtımı bunun için yapılıyor. Unutulmasınlar diye!. Örneğin,meşhur Hatay Künefesinin ve İpeğinin yüzyıllarca bir geçmişi var. O senelerden bugüne gelip,güncelliklerini koruyorlar. Çokta güzel ürünler onlar.. Özel yapımları ve özel tatları var!. 

"Gastronomi" konusuyla ilin ve yörenin tanıtımı da en iyi şekilde yapılıyor. Gıda sektörü yörenin turizmine önemli katkılar sağlamaya başladı. Bir de yerel kültürler.. Bu güzel ve anlamlı değerler turizmin vazgeçilmez konularının en başında yer alırlar. Onlar,turizmin yolunu açar. Turizm de onların.. Onların güzel değerleriyle devamlı ileriye gitmekte mümkün. 

Elbette,”Tanıtım Çalışmaları” sadece gıda sektörüyle olmuyor. Onun yanında,tarihi varlıklar,kültürel değerler ve doğal zenginlikler de oluyor. Ama,gastronomi ile başlamanın da bir çok faydası oluyor. Onu diğer sektörler ve değerler devamlı takip ederler. Hepsi bir bütünün önemli parçalarıdır.. BÜTÜN GÜZELLİKLERİN SİZLERİN OLMASI DİLEĞİYLE!..