ESKİMEYEN MESLEKLER

  • Yazar :Hayrettin Oğur
  • Eklenme Tarihi :15.07.2022 11:00

Bu yazımızın başlığını “YENİ MESLEKLER” olarak koyacaktık. Fakat,geçmiş makalelerimizin birinde buna benzer bir başlık kullandığımız için,”Eskimeyen Meslekler” demeyi uygun gördük. Hiç eskide kalan,yıpranmayan meslek var mı? Elbette var!. Ama,sayıları git-gide azalıyor. Geçmişten günümüze kadar gelen ve yerini koruyan birkaç uğraştan-işten söz etmeye çalışacağız.

“Yeni Meslekler” daha çok tasarım ve dijital konularını içeriyor. Her dönmede olduğu gibi,bu yılların da kendine özgü yeni çalışma sistemleri oluyor. Yeni çalışma alanları oluyor.. Eskiden el yordamıyla yapılan işler,şimdi son derece modern araç-gereçlerle yapılmaktadır. Seneler önce büyük zahmetle harcanarak imal edilen bir çok şey,bu devirde daha çabuk ve daha az çalışma süreleriyle yapılmaya başlanmıştır. 

 

“Eskimeyen Meslekler” hangileri? Diye baktığımızda.. Öncelikle önümüze "sanat" çıkıyor. Onun gidişatı ve işlevi çıkıyor. Onun bütün yaratıcı yönü olduğu gibi akmaya devam etmektedir. Ama daha bir teknik ve daha bir hızlı olmaktadır. Sanatın yanında,tarımsal üretim de geçmişten geleceğe doğru ilerler hep. O da,eskimeyen işler ve çalışmalar arasına girer.  

 

Bir de,günlük yaşamın sürdürülebilmesi için,temel ihtiyaçlara ulaşmak için devamlı harcanan çabalar var. –ki,bunlar çok önemlidir-- Eğitimde,sağlıkta,ekonomide ve bilimde bir çok yenilikler yapılıyor. Bunlar da yeni mesleklerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Ayrıca,ulaşım,iletişim ve turizm alanında da yeni çalışma yöntemlerinin,hatta yeni mesleklerin ortaya çıktığını söylemek mümkün.

 

Yeni-eski fark etmez.. Bütün meslekler çok değerlidir. İnsanın rahatı ve huzuru için yapılan bütün uğraşılar,bütün çabalar daima önemli olacaktır. Bunlar,insanlığın geleceği için de gayet önem arz ederler. “Çalışarak yaşamak” daha anlamlıdır. Daha verimlidir.. Daha güzeldir!. Yaşamın her anı gibi güzel değerler katarlar onlar.. BİZDEN SİZLERE SAYGILAR!